Gryphon Audio
ApolloReferencyjny gramofon
Nigdy wcześniej tak wiele mocy intelektualnej nie zostało poświęcone w służbie technologii odtwarzania analogowego. Apollo marki Gryphon, będący kulminacją jedynej w swoim rodzaju współpracy pomiędzy Sorenem Slebo z Gryphon Design Team, legendą gramofonów - Helmutem Brinkmannem, mistrzem wkładek Ortofon i Instytutem Technicznym w Aarhus. Apollo to coś więcej niż gramofon: to przełomowe wydarzenie w historii High End Audio.
Zbudowanie najlepszego na świecie analogowego systemu odtwarzania wymagało najbardziej szanowanego projektanta gramofonów na świecie: Helmuta Brinkmanna, Stradivariusa w dziedzinie projektowania gramofonów. Przez ponad cztery dekady gramofony Brinkmann były powszechnie chwalone za ich jakość wykonania, estetyczne piękno, a przede wszystkim za szokująco realistyczną prezentację muzyczną. Projekty Helmuta dla jego własnej firmy, choć genialne, zawsze były ograniczone cenowo. Dzięki Apollo miał możliwość stworzenia swojego „wymarzonego gramofonu” bez kompromisów.
Napęd
Apollo wykorzystuje dwa opatentowane przez firmę Brinkmann, ręcznie konstruowane silniki Sinus™ Belt Drive, umieszczone pod kątem 180 stopni względem siebie, naprzeciwko masywnego talerza. Korzyści płynące z zastosowania wielu silników - zwiększony moment obrotowy, zredukowany efekt „Cogging” i mniejsze obciążenie każdego silnika - są dobrze znane, ale przezwyciężenie potencjalnych problemów związanych z konstrukcją dwóch silników wymagało dużej pomysłowości. Apollo jest nie tylko pierwszym wielosilnikowym gramofonem Helmuta, ale także pierwszym gramofonem, dla którego opracował on cyfrowy kontroler prędkości. Helmut zawsze uważał kontrolę prędkości za „ tajny składnik” konstrukcji gramofonu, a ten bezprecedensowy cyfrowy kontroler jest jego arcydziełem. Oprócz synchronizacji dwóch silników, cyfrowa kontrola Apollo jest dokładniejsza niż analogowe odpowiedniki i nigdy nie będzie wymagać kalibracji; jednocześnie techniki Brinkmanna do „miękkiej” kontroli silnika, starannie dopracowane przez ponad 40 lat projektowania gramofonów, jeszcze bardziej dystansują kontroler prędkości Apollo od wszystkich innych gramofonów.
Oparty na technologii zasilania RöNt trzeciej generacji firmy Brinkmann, zasilacz Apollo wykorzystuje opatentowany „symulator prostownika lampowego” BZ 34 opracowany dla RoNt. Półprzewodniki zastępują lampy RoNt, a jednostki Apollo mają również wyższy prąd wyjściowy, umożliwiając optymalne napędzanie dwóch silników. W pełni dyskretne, mechanicznie i elektrycznie odseparowane źródło zasilania z dedykowanym transformatorem zasila grzałkę łożyska i oświetlenie talerza.
Ponadczasowy design Apollo, którego autorem jest Soren Slebo z Gryphona, łączy w sobie wizualne piękno z idealną odpornością i kontrolą rezonansu. Wykorzystując mocne strony ograniczonego tłumienia warstwowego, obudowa Apollo opiera się na laminowanej konstrukcji warstwowej z anodyzowanego aluminium, Kerrock i "Smart Stack” - mieszanki tłumiącej opatentowanej przez duńską grupę MENETA. Znaczna masa Apollo spoczywa na 4 solidnych, regulowanych kolcach. Silniki są całkowicie odseparowane od konstrukcji, a każdy z nich jest zamontowany na własnym, zoptymalizowanym podzespole.
Najwyższa klasa analogu
Każda część systemu Apollo - od gramofonu, przez ramię, aż po wkładkę - została zaprojektowana tak, aby idealnie współgrać z pozostałymi. Zdolność do kontrolowania wszystkich zmiennych podczas fazy projektowania, w połączeniu z genialnymi projektantami i niezrównanymi możliwościami produkcyjnymi, zaowocowała powstaniem analogowego systemu odtwarzania niespotykanego dotąd w historii High End Audio. Nie jest przesadą stwierdzenie, że w przypadku Apollo całość jest naprawdę wspanialsza niż suma jej najnowocześniejszych części.