Najważniejsze marzenie w życiu
Gryphon Audio Designs jest owocem pracy Flemminga E. Rasmussena. Powstała jako sposób realizacji jego najważniejszego marzenia: znalezienia metod pozwalających na odtworzenie w domowych wnętrzach najczystszej esencji wydarzeń muzycznych dziejących się na żywo.
Rasmussen ukończył Akademię Sztuki w duńskim Aarhus jako dyplomowany malarz i grafik. Podczas studiów nawiązał wiele bliskich znajomości z przedstawicielami lokalnej sceny muzycznej. Projektował okładki winyli i koncertowe plakaty dla wielu wiodących artystów regionu.
Po studiach, przez dziesięć lat uczył fotografii i rysunku. Potem został szefem działu projektowania tkanin i nadruków u najważniejszego producenta odzieży sportowej w Skandynawii. Z czasem awansował na szefa firmowej drukarni tkanin. Zrezygnował z tej pracy i założył firmę 2R Marketing, która szybko została najważniejszym duńskim importerem high-endowego sprzętu audio.
Firma Gryphon Audio Designs powstała w 1985 jako część 2R Marketing. Jej pierwszy produkt, legendarny już Gryphon Head Amp, jest rozwinięciem amatorskiego projektu stworzonego przez Rasmussena w wolnym czasie do własnego, domowego systemu audio. W 1986, podczas targów CES w Chicago, jeden z japońskich dystrybutorów zainteresował się tym wzmacniaczem Niedługo później, Head Amp zyskał najwyższe uznanie wśród całej japońskiej prasy audio. Choć projekt Gryphon był początkowo założeniem stricte hobbystycznym a nie zaplanowanym z góry przedsięwzięciem komercyjnym, zapotrzebowanie klientów - wywołane przez doskonałe recenzje i reklamę szeptaną - doprowadziło do formalnego wydzielenia Gryphon Audio Designs jako niezależnej firmy.
W związku z olbrzymim sukcesem jaki odniósł Gryphon, w1993 Rasmussen wycofał się z dystrubucji sprzętu audio i całkowicie poświęcił rozwojowi własnej marki.
Produkty firmy Gryphon Audio Designs zyskały natychmiastowe - i trwające po dziś dzień - uznanie na całym świecie. Cenione są zwłaszcza doskonała jakość brzmienia, intuicyjna ergonomia i piękne obudowy bezkompromisowych przedwzmacniaczy i wzmacniaczy mocy Gryphon.
Związek Rasmussena ze sztukami pięknymi i jego doświadczenie w zakresie wzornictwa przemysłowego dały każdemu komponentowi Gryphon wyjątkowy i luksusowy wygląd.
Dlaczego taka nazwa?
Symbolem firmy założonej przez Fleminga Rasmussena jest gryf. Mityczny zwierz - lew z głową i skrzydłami orła - będące uosobieniem siły i zwinności, mocy i wdzięku. Dlaczego? Założenia firmy Gryphon były bardzo ambitne. Rasmussen pragnął by projektowane przez niego wzmacniacze, mimo potężnej mocy oddawały całe bogactwo subtelności zarejestrowanej muzyki.
Elegancki symbol potężnego gryfa na obudowach komponentów Gryphon jest więc jak najbardziej na właściwym miejscu. Perfekcyjne połączenie potęgi lwa i gracji orła.
Projektowanie: zespoły robocze
Nad każdym z poszczególnych aspektów technicznych nowego projektu pracuje zespół składający się 4-5 osób. Każda z nich ma doświadczenie w innej dziedzinie. Doświadczeni inżynierowie specjalizujący się w elektronice, mechanice i programowaniu pracują razem z wyrafinowanymi audiofilami, co pozwala całemu zespołowi zachować otwarte umysły i reagować na słyszalne zjawiska, których nie da się satysfakcjonująco wytłumaczyć za pomocą pomiarów. Jeżeli zespół roboczy uzna, że jakaś zmiana projektu prowadzi do czegoś dobrego, zostaje ona wprowadzona do końcowego produktu. Nawet jeśli nie możemy zaoferować jej racjonalnego, i weryfikowalnego na polu nauki, wytłumaczenia.
Ostatnim sprawdzianem przyszłego produktu jest indywidualny odsłuch każdego prototypu urządzenia przeprowadzony przez szerokie gremium doświadczonych pracowników Gryphon Audio Designs
Montaż i kontrola jakości
Wszystkie urządzenia Gryphon są projektowane i produkowana w Danii. Wytwarzanie niektórych kluczowych komponentów jest zlecane wyspecjalizowanym firmom, które pracują zgodnie z najwyższymi standardami militarnymi i medycznymi oraz są zaangażowane w badania i rozwój najnowszych technologii produkcji sprzętu medycznego i wojskowego.
Dzięki kontaktom z tymi firmami, Gryphon zyskuje dostęp do najbardziej zaawansowanych technik produkcji i montażu oraz wiedzy, która w innym przypadku byłaby niedostępna dla małego, niezależnego producenta sprzętu audio.
Gryphon sporo inwestuje w urządzenia i oprogramowanie służące do testowania montowanych urządzeń. Każdy moduł każdego komponentu Gryphon opuszcza linię montażową po przejściu testów i uzyskaniu certyfikatu. Po zmontowaniu kompletnego urządzenia, przechodzi ono zestaw wszechstronnych testów, których wyniki są odnotowane w osobnych certyfikatach. Każde urządzenie jest testowane indywidualnie. Zaś po 48-godzinnej sekwencji wygrzewania, wszystkie produkty Gryphona są ponownie poddawane testom technicznym i odsłuchowym.
Ostatnie testy odsłuchowe są prowadzone przez pracowników firmy Gryphon.
Filozofia projektowania
Gryphon Audio Designs to czołowy przedstawiciel minimalistycznego podejścia do projektowania i budowy sprzętu audio. Aby zachować maksymalną integralność sygnału, w urządzeniach Gryphona nie da się znaleźć regulacji poziomu tonów i balansu, gniazd słuchawkowych oraz innych dodatkowych układów.
Każdy komponent Gryphon został zaprojektowany w jednym celu: zachowania maksymalnej wierności sygnału, bez podkolorowań wynikających z usuwania jego składowych lub dodawania zniekształceń. Jakość sygnału wejściowego [lepsza lub gorsza] zawsze musi najważniejszym czynnikiem determinującym końcową jakość dźwięku. Filozofia ta prowadzi oczywiście do tego, że słabe nagrania są odtwarzane bez prób żadnego ich poprawiania. Ale za to dobre realizacje zyskują prawdziwy blask.
W Gryphonie uważa się, że scena dźwiękowa i akustyka sal koncertowych to fundamentalne aspekty przeżywania wydarzeń muzycznych na żywo. Z tego powodu szerokie pasmo przenoszenia jest kluczową cechą układów elektronicznych - wszystkie komponenty Gryphon posiadają ultraszerokie pasmo przenoszenia, co zapewnia perfekcyjną charakterystykę fazową niezbędną do prawidłowego odtworzenia sceny dźwiękowej. Szeroki zakres odpowiedzi częstotliwościowej oznacza również wysokie tempo narastania impulsów w każdym ze stopni wzmacniających komponentów Gryphon.
Gryphon Audio Designs był pionierem w zakresie konstruowania zewnętrzych części zasilających z wielostopniowymi układami filtracji prądu. Wynika to z faktu, że każdy sygnał audio ma swój początek w prądzie pobieranym z gniazdka w ścianie. We wszystkich budowanych komponentach audio, Gryphon wykorzystuje klasę A, co pozwala utrzymywać tranzystory w zakresie ich najbardziej liniowej pracy. Większość konstrukcji Gryphona to projekty pozbawione pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego.
Gryphon był również pierwszym producentem, który wprowadził na rynek prawdziwą konfigurację dual mono. Eliminuje ona każdą możliwość interakcji między kanałami mogącą degradować najwyższą jakość brzmienia.
Misja firmy
Gryphon próbuje znaleźć drogę do absolutnej muzycznej prawdy i pozostać bezwarunkowo wiernym źródłom sygnału muzycznego. Jedną z najważniejszych lekcji dla Fleminga Rasmussena jako malarza było zrozumienie, jak wiele aspektów ludzkiej percepcji opiera się na oczekiwaniach: myślimy, że wiemy coś o rzeczach zamiast faktycznie oglądać lub słuchać.
Aby prawidłowo stworzyć obraz czegoś rzeczywistego, musimy najpierw dotrzeć do prawdziwej istoty tej rzeczy i zrozumieć ją w najdrobniejszych detalach. Ta zasada jest podstawą filozofii Gryphon Audio Designs.
Aby dotrzeć jak najbliżej rzeczywistości, którą musi odtworzyć na nowo najlepszy sprzęt audio, Gryphon posiada olbrzymią kolekcję analogowych taśm matek nagranych w studio. Obejmuje ona przykłady wszelkich gatunków muzycznych nagrywanych w latach 1956-1976, złotej erze rejestracji stereo. Kolekcja ta jest bezcenną pomocą podczas prac nad nowymi komponentami Gryphon. Analogowe taśmy powstałe podczas nagrań występów na żywo to źródło sygnału najbliższego rzeczywistym wydarzeniom muzycznym. Ani płyty winylowe, ani kompaktowe nie są w stanie dorównać oryginalnym nagraniom pod względem dynamiki czy rozdzielczości. Kolekcja taśm Gryphona jest ważnym narzędziem, które pozwala inżynierom firmy pracować zgodnie z najwyższymi możliwymi standardami. I osiągać więcej niż projektanci mający dostęp jedynie do komercyjnych płyt.
Gryphon współpracuje również blisko z profesjonalnymi realizatorami dźwięku, którzy nagrywają koncerty. Ich praca polega na natychmiastowym porównywaniu wydarzeń na żywo z ich nagraniami. Pamięć o koncertowych wrażeniach podczas ich odtwarzania na domowych systemach, pozwala pomóc osiągnąć jakość brzmienia, z której słyną wszystkie komponenty Gryphon.