Shunyata Research Venom NR-V10, NR-V12, UK6  - przewody zasilające i dystrybutor zasilania

Chris Kelly, The Ear, październik 2019

Oryginalna recenzja znajduje się tutaj 

Mój dobry przyjaciel prowadzi w centrum Londynu sklep z high-endowym sprzętem. Często rozmawiamy o tuningowaniu systemów i innych audiofilskich grach.  Od dłuższego czasu zachęca mnie do wypróbowania przewodów zasilających firmy Shunyata Research. Swój system – wart tyle, co mój dom – zasila właśnie przewodami Shunyata Research i kondycjonerami Denali tej samej firmy. I naprawdę uzyskał wspaniałe brzmienie. Niestety, takie wydatki nie mieszczą się w zasięgu moich możliwości. Korzystam więc z alternatywnych produktów, stworzonych w USA przez inną szanowaną firmę. Jestem z nich zadowolony. Wprowadziły bowiem do mojego systemu słyszalne zmiany a to chyba jedyny cel wymiany czegokolwiek w branży audio.

Jeżeli należysz do grupy ‘przewody zasilające nie mogą przecież zmienić niczego w brzmieniu systemu’, musimy w tym miejscu wyrazić szacunek dla swoich poglądów i pójść dalej. Piszę tu jedynie  o własnych doświadczeniach, o tym co udało mi się usłyszeć na własne uszy. Nie mam żadnych narzędzi ani doświadczenia, by prowadzić jakiekolwiek pomiary. Choć szczerze polecam stronę internetową Shunyata Research, gdzie Caelin Gabriel [założyciel firmy] szczegółowo omawia techniczne kwestie leżące u podstaw jego projektów.

Podczas ostatniego lata [czy Wasza pamięć sięga tak daleko?] kolejny przyjaciel przedstawił mi Guillaume’a Boyera, dystrybutora produktów Shunyata Research w UK. Szybko umówiliśmy się na test nowych przewodów zasilających linii Venom NR. Grubszy z nich, NR-V10 przeznaczony jest do zasilania wzmacniaczy. Cieńszy, NR-V12, dla źródeł i innych urządzeń. Dostałem także do testów dystrybutor zasilania Venom UK-6.

Kiedy otrzymałem przewody, byłem akurat tuż po [tymczasowej!] zamianie mojego wzmacniacza zintegrowanego Yamaha A-S3000 na integrę Naim Supernait 3, którą dotarła w zestawie z własnym przewodem zasilającym. Akurat odwiedził mnie wspomniany wyżej kolega, wymieniliśmy więc firmowy przewód Naima na przewód Venom NR-10. I zaczęliśmy słuchać płyty, którą obaj doskonale znamy. To była jedna z tych wyjątkowych chwil – spojrzeliśmy na siebie i zaczęliśmy się głośno śmiać. To, co już było doskonałym dźwiękiem, stało się nagle dużo lepsze.  I to wcale nie w subtelny sposób. Bas zyskał na definicji i zszedł wyraźnie niżej. Drobne detale – wcześniej zupełnie niesłyszalne – pojawiły się przed nami i dołożyły się do budowy muzycznych opowieści. Wzmacniacz, trzymający kolumny w mocnych ryzach, zyskał na dynamice i potędze prowadzenia rytmu. Nie, muzyka nie przyśpieszyła – ale jej drive i energia zostały lepiej pokazane. Krótki odsłuch zamienił się w dwie godziny przeszukiwania półek z płytami.

Po pół godzinie, wymieniłem przewód zasilający przedwzmacniacz gramofonowy Gold Note PH10 na przewód Shunyata Venom NR-10. Natychmiast usłyszałem kolejną poprawę. Oba przewody były wpięte bezpośrednio do gniazdek ściennych. W ten sposób słuchaliśmy muzyki cały ranek i popołudnie.

Zanim wypróbowałem przewody Shunyata, byłem bardzo zadowolony ze swojego systemu. Kiedy po kilku godzinach wróciłem do starej konfiguracji, wszystko zaczęło brzmieć nieco płasko, mniej wciągająco i bardziej szaro. Przyjaciel wrócił do siebie a ja wróciłem do codziennego słuchania muzyki.  Za każdym razem po wypięciu przewodów Shunyata czułem to samo, w brzmieniu czegoś mi brakowało. Postanowiłem więc zostawić je wpięte na stałe i zająć się odsłuchami na potrzeby tego artykułu.

Kilka tygodni później, dystrybutor dostarczył mi dystrybutor zasilania Venom UK6 oraz dodatkowe przewody Venom NR-V12. Venom UK6 sprzedawany jest w zestawie z czterema plastikowymi stopkami. W opcji dostępne są stopki ze stali nierdzewnej – takie same dostarczono wraz z egzemplarzem testowym. Na początku słuchałem jednak standardowych stopek a dystrybutor stał na wypolerowanej granitowej płycie. Podłączyłem UK6 do gniazda ściennego i wpiąłem do niego posiadane już dwa przewody oraz dwa dodatkowe NR-V12: jeden zasilał odtwarzacz Yamaha CD-S3000, drugi – streamer Naima. 

Kiedy musiałem odesłać superintegrę Naima, sięgnąłem po swoją Yamahę i podłączyłem do niej przewód Venom NR-V10. Choć nie słuchałem jej przez kilka tygodni, natychmiast zauważyłem zmianę dźwięku, identyczną jak w przypadku Naima: bas stał się mocniejszy i głębszy a cały dźwięk lepiej wypełniony. Kiedy wzmacniacz osiągnął normalną temperaturę pracy, zmiany nadal były bardzo wyraźne. Yamaha ma bogatą sygnaturę brzmieniową – nie stoi po stronie PRAT [pace, rythm and timing], jak Naim – ale nie jest też powolna bądź leniwa. Shunyata poprawiła brzmienie, które i tak było juz bardzo dobre.

Również każde z moich źródeł zyskało na zmianie przewodu zasilającego. Tak, jak w przypadku phonostage’a, usłyszałem więcej detali. Wcześniej kryły się w szumie tła.

Następnie zmieniłem standardowe stopki UK6 na stopki ze stali nierdzewnej. Dźwięk znowu się poprawił. Stał się cięższy. Zmiana nie jest dramatyczna, ale i tak zastanawiam się dlaczego Shunyata nie montuje stalowych stopek w standardzie. Przecież i tak każdy je wymieni.

Przewody Venom NR są dość grube. Są jednak bardzo elastyczne i mniej sprężyste niż moje stare kable. Nie przesuwają lekkich komponentów po półkach! Gniazda listwy to gniazda typu 180°, wpięte przewody wystają pionowo do góry. Po odpowiednim umieszczeniu wtyczki w gniazdku słychać wyraźne kliknięcie, co bardzo lubię.  

Podsumowanie

W jaki sposób podsumować moje doświadczenia z przewodami Shunyata przeznaczonymi dla ‘początkujących’? Przede wszystkim: będzie mi ich bardzo brakować! Choć moje własne przewody zasilające dają wyraźny progres w stosunku do poprzednich, Shunyata wyniosła brzmienie mojego systemu na jeszcze wyższy poziom. Jak to możliwe, że metr przewodu zmienia brzmienie systemu zasilanego prądem, który przebył już setki [jeśli nie tysiące kilometrów], liniami energetycznymi, przewodami na ulicy i wewnątrz murów domu? Nie wiem. Ale moje uszy, i uszy moich znajomych,  potwierdzają, że poprawa brzmienia jest bardzo wyraźna.  Jeżeli, tak jak ja, masz już dobrze skonfigurowany system, z którego chcesz wycisnąć maksimum możliwości – odwiedź najbliższego dealera firmy Shunyata Research. Spróbuj wypróbować te przewody u siebie. Przypuszczam, że nie wrócą do sklepu. 


Dane techniczne: 

Venom NR-v12/V-10

  • Typ: przewód zasilający IEC/UK 13A
  • Długość: 1,75m lub wg ustaleń
  • Opcje zakończenia: IEC C15, C19
  • Grubość przewodnika: NR-V12: 12AWG, NR-V10: 10AWG
  • Przewodnik: miedź OFE
  • Dielektryk: fluorokarbon 

Venom UK6

  • Typ: listwa zasilająca
  • Gniazda: 6 x 13A UK
  • Rozmiary: 125 x 520 x 90 mm [wys/sz/gł]
  • Ciężar: 3,4kg
  • Stopki SSF38 - opcja