Przez prawie 5 lat, tworząc i stopniowo ulepszając kabel Indra, inżynierowie Stealth Audio uważali, że Indra pozostanie szczytem ich projektów (w grupie produktów interkonektów analogowych). Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów, ulepszają je na bieżąco, wprowadzając nowe „poprawki”; Indra przeszła blisko 10 zmian wersji, a każda następna wersja brzmiała lepiej niż poprzednia, ale ogólny, ogólny charakter brzmienia Indry pozostał podobny we wszystkich wersjach. Jednakże, chociaż SAKRA może być uważana za kolejną, zaktualizowaną wersję Indra, ma inną nazwę i ogólnie JEST innym kablem: jest to wyraźne ulepszenie każdej wersji Indry, a wielkość różnicy jest bardzo znacząca . Co sprawia, że różnica jest tak głęboka? - to proste: lepsza geometria i lepszy dielektryk. Jak to brzmi, porównać do Indry? Po przetestowaniu Sakry w kilkunastu bardzo dobrych systemach i zebraniu komentarzy od kilkudziesięciu doświadczonych słuchaczy, jesteśmy pewne trzy główne zalety wydajności Sakry nad Indrą:
- Sakra oferuje znacznie lepsze zejście niskich tonów, bardziej subiektywne „body” dźwięku I JEDNOCZEŚNIE lepszą przejrzystość środka. Te dwie cechy: lepsza przezroczystość i lepsze „body” (i jakość basu) praktycznie zawsze są ze sobą sprzeczne – przynajmniej tak było we wszystkich kablach i we wszystkich urządzeniach, jakie słyszeliśmy. Zwykle jest to „albo-albo”: poprawiona przezroczystość środka lub poprawiona bryła… Ale Sakra oferuje OBA!
- Bez żadnego procesu wygrzewania, zaraz po wyjęciu z pudełka, Sakra brzmi w sposób bardziej wypełniony i „zrelaksowany” niż dobrze dotarty Indra. Te różnice pogłębiają się jeszcze bardziej w miarę docierania!
- Sakra oferuje bardziej warstwową, większą i lepiej zdefiniowaną scenę dźwiękową; efekt zamiany Indry na Sakrę jest podobny do dodania dobrego przedwzmacniacza do systemu, w którym DAC był podłączony bezpośrednio do końcówki mocy...
- Sakra brzmi w sposób bardziej intymny, dźwięki wyłaniają się z ciemniejszego tła, przekaz jest bardziej uporządkowany a barwa ciemniejsza. Indra gra od Sakry jaśniej, wybrzmiewa w sposób mniej wyrafinowany.
Sakra v17 LE (Limited Edition)
Stealth Audio oferuje wersje Limited Edition interkonektu Sakra, którą konstrukcyjnie cechują podwójne przebiegi amorficznego drutu Vari-Cross w helu, poddane obróbce C-37 oraz niestandardowe złącza RCA i XLR STEALTH. Przewód jest wykonany w innej kolorystyce niż Sakra.
Sakra Gold
Stealth Audio oferuje również nieco cieplej (w relacji do Sakra v16) brzmiącą wersję GOLD interkonektu Sakra wprowadzoną do oferty pod koniec 2024 roku. Sakra Gold charakteryzuje się nie tylko sprawdzoną zastrzeżoną geometrią Stealth Vari-Cross w helu, zgodnie z którą przekrój kabla zmienia się wzdłuż jego długości, w celu poprawy dopasowania impedancji między źródłem a końcem odbiorcym, ale także dodaniem złota o czystości 99,97% - co nadało kablowi nazwę. Złoto jest dodawane do krytycznych obszarów amorficznych przewodów drutowych w celu dalszej poprawy dopasowania impedancji.
Specyfika konektorów w łączówkach Sakra
Podłączając kable Sakra ze złączami STEALTH RCA (do pewnego stopnia również XLR) do sprzętu, należy pamiętać, że należy przyłożyć znaczną siłę osiową, aby złącza weszły do końca na gniazdach (z tyłu urządzenia). Kiedy wkładasz te złącza, czujesz się jak przebijanie nożem zimnego kawałka masła: idzie powoli i gładko, ale ze znacznym oporem. Prosimy o cierpliwość, aby pokonać ten opór i NALEŻY włożyć złącza do końca (głęboko) w gniazda. Zwykle wymaga to podejścia do szafy sprzętowej od tyłu lub częściowego usunięcia komponentu z szafy – aby mieć swobodny dostęp do tylnego panelu, aby włożyć złącza przy użyciu siły osiowej (wzdłuż osi złącza, wzdłuż kabla).
Historia wersji
Oryginalna Sakra była flagowym interkonektem analogowym Stealth Audio od 2009 do 2013 roku - kiedy to wypuszczono Sakra V12. Obecnie od 2021 dostępna jest w sprzedaży Sakra V16 oraz limitowana wersja V17LE będąca "wypasioną" wersją "cost no object" interkonektu Sakra V16. Od 2024 roku w ofercie producenta znalazł się obok podstawowej wersji V16 i rozbudowanej V17 LE model Sakra Gold. Złoto o czystości 99,97% jest dodawane do krytycznych obszarów amorficznych przewodów drutowych w celu dalszej poprawy dopasowania impedancji.
Kluczowe cechy projektu Sakra
- Amorficzny materiał przewodzący – który jest doskonale jednorodny, bezziarnisty – tj. identyczny we wszystkich kierunkach, ponieważ w przeciwieństwie to struktur monokrystalicznych nie ma w ogóle struktury krystalicznej;
- Ultracienki drut o grubości 0,001 cala (tysiąca cala). Bardzo cienki drut jest ważny dla zminimalizowanie efektu naskórkowości (co skutkuje brakiem szorstkości w wyższej średnicy i na górze), minimalizacja błędów w dziedzinie czasu (konieczne dla czystego, dobrze zdefiniowanego basu, naturalności przekazu i doskonałego obrazowania), w realistycznych wymiarach kabla, pozwala na zastosowanie autorskiej, rozproszonej geometrii LITZ STEALTH
- Opatentowana, nierezonansowa geometria kabla: STEALTH, rozproszony krzyżowo LITZ
- Indywidualnie izolowane żyły (w celu wyeliminowania bezpośredniego kontaktu elektrycznego, tj. interakcji galwanicznej między żyłami – w przeciwnym razie wiele nieosłoniętych żył zachowuje się jak pojedynczy grubszy drut)
- Bezindukcyjne uzwojenie bifilarne - zaleta wielordzeniowej geometrii STEALTH.
- Elektryczna kontrola rezonansu: zaleta rozproszonej geometrii LITZ STEALTH.
- Mechaniczna kontrola rezonansu. Doskonałe właściwości dielektryczne i mechaniczne płaszcza, zoptymalizowana gęstość i tłumienie. Zbyt duże tłumienie zwykle sterylizuje i wygasza dźwięk, natomiast zbyt małe jest jeszcze gorsze z powodu nadmiernego „dzwonienia” (niechciane niekontrolowane rezonanse w zakresie wyższych częstotliwości).
- Charakterystyczna kontrola impedancji, zostały zoptymalizowane relacje między pojemnością, indukcyjnością i rezystancją. Impedancja charakterystyczna ŚAKRA i jej zachowanie rezonansowe („Q” przy częstotliwościach RF) różnią się od każdego kabla wykonanego maszynowo. Nic nie gra tak jak Śakra.
- Bardzo niskoenergetyczny dielektryk niemagazynujący energii: STEALTH para-vacuum (gaz helowy) + porowaty teflon przypominający pianę. Dielektryk helowy w połączeniu z wielordzeniową geometrią to GŁÓWNE zalety techniczne Sakry w porównaniu do Indry. Porowaty teflon ma najniższą stałą dielektryczną ze wszystkich materiałów stałych i półstałych. Niska stała dielektryczna to niskie magazynowanie energii, czyli niskie zniekształcenia i szybki dźwięk. Właściwości dielektryczne gazowego helu są znacznie lepsze niż nawet porowaty teflon, lepsze niż powietrze i lepsze niż realistyczna (komercyjna) próżnia.
- Zastrzeżone złącza STEALTH, niestandardowe i wysoce zaawansowane. Cechuje je bardzo niska masa całkowita, styki z litego srebra, obrabiany ultra-modyfikowany dielektryk z PTFE (Teflon®), rama z kompozytu Kevlar, skorupy z włókna węglowego/tytanu.
- Zaawansowana technika zakańczania (zaciskanie wysokociśnieniowe czyli spawanie na zimno) – kontakt bezpośredni oznacza płynne przejście między drutem a stykiem, bez pośrednictwa pośredniego (lutu);
Jakość Stealth Audio
Po wykonaniu i skompletowaniu kabla STEALTH, przewód jest testowany na zastrzeżonej maszynie, zaprojektowanej i wykonanej przez zespół inżynierów Stealth Audio specjalnie do tego celu.
Kable podłączamy do zacisków lub z obu stron, a osoba testująca skręca i potrząsa kablem, naśladując normalne użytkowanie. Maszyna jest w stanie rozpoznać i wyświetlić (alarm) w przypadku krótkiej utraty łączności lub zmian parametrów przewodności, nawet tak krótką chwilę trwającą kilka mikrosekund.
STEALTH AUDIO nigdy nie dostarcza kabli, które nie przeszły testów wewnętrznych i gwarantuje, że produkty są w 100% niezawodne.