
REF150 SE stanowi ewolucyjne ulepszenie w stosunku do swojego poprzednika REF150 – który był jednym z najbardziej uznanych, nowoczesnych wzmacniaczy stereofonicznych. Zmiany dotyczą cichszych wentylatorów, lepszego okablowania sygnałowego, nowego i wydajnieszego zestawu lamp KT150, szybszego mostka prostowniczego, nowego gniazda wejściowego z zestawem filtrów any-zakłóceniowych oraz kilku innych mniejszych aktualizacji. Wszystkie recenzje i opinie dotyczące starszego modelu REF150 dotyczą również nowej wersji SE. Model REF150 może zostać zaktualizowany do wersji SE poprzez zakup odpowiedniego upgrade u autoryzowanego sprzedawcy Audio Research.

Test wzmacniacza Audio Research Reference 150 w Hi-Fi Critic
Audio Research REF 150 to bardzo, bardzo dobry wzmacniacz. Wyposażony jest jedynie w wejścia zbalansowane, ale przecież większość dzisiejszych high-endowych przedwzmacniaczy posiada takież wyjścia. Śpiewająco przeszedł przez pomiary laboratoryjne. Okazał się podczas nich być najmocniejszym i najbardziej tolerancyjnym na zmienne obciążenie wzmacniaczem lampowym jaki widzieliśmy. Zachowuje przy tym bardzo niski poziom szumu i zniekształceń. Dobre wyniki pomiarów pozwalają oczekiwać braku niespodzianek z podłączaniem do niego trudnych kolumn [i to w pełnym zakresie spektrum akustycznego].
Wzmacniacz ten stanowi jasny punkt dzisiejszej oferty rynkowej. Jego dźwięk jest szybki, dynamiczny, żywy i rytmiczny a scena dźwiękowa szeroka i wyraźnie narysowana. Jako konstrukcja oferująca więcej mocy przy niższych zniekształceniach, REF 150 jest symbolem znacznego postępu w swojej kategorii cenowej. Mogę go szczerze zarekomendować. Mamy nowego lidera.
Wprowadzony na rynek w czerwcu 2006 roku wzmacniacz mocy REF110 okazał się być jednym z najbardziej popularnych i uznanych stereofonicznych wzmacniaczy mocy, kiedykolwiek wyprodukowanych przez Audio Research. Został on zastąpiony nowszym modelem REF150 a następnie REF150SE charakteryzującym się większą mocą wyjściową, większą finezją brzmienia, cichszą pracą oraz uwspółcześnionym wyglądem zewnętrznym.
Posiadający te same gabaryty zewnętrzne co REF110, nowy REF150SE odznacza się większą ilością podzespołów umieszczonych wewnątrz obudowy. Wyrafinowany wygląd panelu czołowego urządzenia odzwierciedla nowoczesny charakter współcześnie produkowanych modeli; w przypadku srebrnych urządzeń mamy na wyposażeniu srebrne uchwyty czołowe i srebrną płytę górną, zaś urządzenia czarne posiadają do kompletu czarne uchwyty i czarna płytę górną. (Kolory mogą być mieszane, aby dostosować wygląd do starszych modeli urządzeń).
Wzmacniacz wyposażono jedynie w wejścia zbalansowane XLR, 20A gniazdo zasilające IEC, terminale głośnikowe o impedancji 4-8-16 omów oraz w 12V gniazda do zdalnego włączania i wyłączania końcówki. Pod górną pokrywą znajduje się pokaźna liczba układów, które przełożyły się na niespotykaną poprawę brzmienia.
Po pierwsze, wydajność energetyczna układu zasilania została podwojona do wartości 1040 dżuli. Całkowicie nowe międzystopniowe kondensatory sprzęgające, wykorzystujące technologię i materiały po raz pierwszy użyte do budowy przedwzmacniacza Anniversary Edition, łączą stopień sterujący ze stopniem mocy, który zasilany jest dwoma sparowanymi kwartetami lamp wyjściowych KT-150, sterowanych przez podwójne triody 6H30. Stabilizacja napięcia jest tranzystorowa i wielostopniowa, tak jak w modelu REF110.

Test wzmacniacza Audio Research Reference 150 w Hi-Fi i Muzyka
Reference 150 zapewnia wszystko, czego oczekujemy od topowego Audio Researcha. Jest tu lampowa słodycz w najlepszym wydaniu. Jest przejrzystość, niezbędna do delektowania się niuansami, oraz świetna spójność, pozwalająca odbierać dźwięk całościowo, bez dzielenia go na podzakresy.
Większe, szerokopasmowe transformatory wyjściowe, dostarczają bez najmniejszego problemu większą moc wyjściową. Moc wyjściowa wynosi 150 W na kanał przy obciążeniu głośnikami o impedancji 4, 8 lub 16 omów. Każdy z kanałów jest chłodzony za pomocą bardzo cichych, niskoturbulencyjnych wiatraków o trzech stopniach prędkości obrotowej.
Po zastosowaniu wszystkich tych ulepszeń logika nakazywała by oczekiwać poprawy brzmienia. W rzeczywistości skok jakościowy pomiędzy REF150SE a jego poprzednikiem jest po prostu szokujący. Wszyscy, którzy mieli okazję zaznajomić się z przekraczającą wszystkie dotychczasowe wyobrażenia jakością brzmienia przedwzmacniacza Anniversary Edition, dostrzegą ten sam zakres zmian w przypadku REF150SE.
Pierwsze wrażenie, to przede wszystkim dużo większa szybkość, moc i kontrola dźwięku w porównaniu do jakiegokolwiek innego wzmacniacza lampowego jaki można przywołać na myśl. Rozciągniecie basu, projekcja składowych harmonicznych oraz kontrola zestawów głośnikowych są lepsze, niż z jakiegokolwiek dotychczas wyprodukowanego przez Audio Research wzmacniacza lampowego – a to chyba coś znaczy. REF 150SE nie tyle wysterowuje zestawy głośnikowe, co dominuje nad nimi i pokazuje, na co stać każdy rasowy zestaw głośnikowy. W połączeniu z wysokiej klasy źródłem dźwięku i dobrym okablowaniem, rezultaty są po prostu rewelacyjne. Słychać wewnętrzną strukturę harmoniczną i realizm dynamiki, które dotychczas po prostu nie były osiągalne. Otoczka powietrza i detale przestrzenne przemawiają do słuchacza: „oto jak to naprawdę zostało nagrane”.

Test wzmacniacza Audio Research Reference 150 w Audio Video
Nigdy wcześniej, w swoim systemie odsłuchowym nie słyszałem tak sprawnego dynamicznie oraz swobodnie grającego wzmacniacza lampowego.
Rozdzielczość, projekcja detali są na bardzo wysokim poziomie. To w dużej mierze zasługa nieprzeciętnej w kategoriach absolutnych oraz niezwykłej, jak na urządzenie lampowe, reprodukcji wysokich tonów. Ich krystaliczność i absolutna otwartość w górnym skraju pasma akustyczne go łączą się ze swego rodzaju przeżyciem, którego dotąd w przypadku wzmacniacza lampowego nie doświadczyłem.
Reasumując, REF150SE dostarcza większą ilość kluczowej informacji muzycznej z posiadanego przedwzmacniacza i źródła sygnału niż kiedykolwiek wcześniej słyszeliście. Przygotujcie się na ponowne zaskoczenie.