Sukces integry VSi60 – która w co najmniej czterech krajach zdobyła tytuł wzmacniacza roku i zawsze dobrze się sprzedawała – zachęcił firmę Audio Research do przygotowania nowego, lampowego wzmacniacza zintegrowanego osiągającego wyższą moc, lepszą jakość dźwięku i charakteryzującego się nowoczesną obudową - modelu VSi75.
Test wzmacniacza Audio Research VSi75 w Audio Video
Mały, wyśmienity lampowiec. VSi75 to wzmacniacz, który nie rzuca od razu na kolana, zachęca jednak do nieprzerwanego słuchania muzyki. Odwraca uwagę od szukania odpowiedzi na pytanie: co lepsze – lampa czy tranzystor? Bo łączy najlepsze cechy tych obydwu światów, niemal nie ujawniając słabości każdego z nich. Przestrzeń, rozdzielczość, nasycenie – to wszystko jest po stronie tej konstrukcji. Najbardziej zaś zaskakuje bas: jeden z najlepszych, jakie słyszałem ze wzmacniacza lampowego.
Wzmacniacz VSi75 zastępuje VSi60 w ofercie Audio Research, oferując wyższy w każdym aspekcie poziom brzmienia. Nowa konstrukcja osiąga o połowę wyższą moc – 75W na kanał, choć ma identyczne rozmiary jak VSi60. Górna płyta obudowy – na której umieszczono lampy (podobnie, jak w całej serii VS) – wykonana jest z anodyzowanego aluminium w naturalnym kolorze. Przednia ścianka, również aluminiowa i niższa niż poprzednio, ma zaokrąglone rogi i jest na nowo zaprojektowana. Znajduje się na niej sześć przycisków sterujących pracą wzmacniacza [włącznik, zwiększanie i zmniejszanie głośności, kontrola prądu podkładu, wybór wejść i wyciszenie] oraz wyświetlacz pokazujący wybrane źródło sygnału, poziom głośności oraz tryb pracy: mono/stereo i mute. Liczby na wyświetlaczu są zielone a napisy białe. Wyświetlacz może też pokazywać poziom prądu podkładu każdej z lamp, co umożliwia jego ustawienie bez potrzeby korzystania z osobnego miernika.
Test wzmacniacza Audio Research VSi75 w Hi-Fi+
Gdybym miał okazję komuś tak naprawdę doradzić, szepnął bym mu do ucha: „nikomu nie mów, ale wszystko na to wskazuje, że mamy do czynienia z jakością dźwięku wzmacniacza Audio Research linii Reference, tyle, że za cenę niższą o jakieś 10-15 tysięcy Funtów Brytyjskich.
Z tyłu wzmacniacza znajduje się perforowana srebrna obudowa zasłaniająca transformatory i kondensatory filtrujące. Dostępna będzie również opcjonalna obudowa na lampy. Na tylnej ściance VSi75 znajduje się pięć par wejść RCA, wyjście RCA ze stałym poziomem [pętla nagrywania] oraz terminale kolumn 0-4-8 Ohm wykonane z pozłacanego mosiądzu i gniazdo sieciowe IEC 15A. Metalowy pilot dołączany do VSi75 umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami wzmacniacza a także wyświetlanie czasu pracy lamp i wyłączanie wyświetlacza. Użytkownicy VSi75 z pewnością docenią nowy układ regulacji wzmocnienia: choć wyświetlane są 103 stopnie głośności – jak w poprzednich konstrukcjach serii – ich gradacja jest znacznie dokładniejsza, zwłaszcza przy niskich poziomach dźwięku.
Zastosowano tu lepszy zestaw lamp w porównaniu z VSi60: cztery KT150 na wyjściu [jedna para na kanał] i dwie 6H30 w stopniu sterującym.
Test wzmacniacza Audio Research VSi75 w Hi-Fi i Muzyka
VSi75 jest arcydziełem artysty, który stworzył dźwięk gęsty, żywy, duży i muzykalny. Zdecydowany, ale bez agresji. Dociążony, ale zwinny. W którym pozornie nasycony i potężny bas jest tak naprawdę plastyczny i zróżnicowany. Gdzie wtopiona w średnicę góra prezentuje rzadko spotykane bogactwo, a zaskakująco rozciągnięta i perfekcyjnie lokalizowana stereofonia dopełnia całości. To produkt skończony, stworzony dla melomanów.
Poprawę jakości dźwięku uzyskano dzięki modyfikacji innych elementów składowych VSi75. Na jego pokładzie znajdziemy nowy transformator zasilający, zaprojektowany specjalnie pod kątem lamp KT150. Przenoszące szerokie pasmo transformatory wyjściowe, to konstrukcje zastosowane przez Audio Research również w referencyjnym wzmacniaczu mocy Ref75. W VSi75 zastosowano jeszcze inne elementy z Ref75, na przykład kondensatory sprzęgające. Przy okazji podwojono pojemność kondensatorów w układzie zasilania.
Wszystkie te zmiany doprowadziły do zaskakującej poprawy brzmienia. Rozdzielczość detali jest teraz wzorcowa, wysokie tony – jedwabiście gładkie. Dźwięk jest wypełniony, a scena – bardzo szeroka. Wzmacniacz VSi75 przypomina brzmieniem Ref75SE, z którym dzieli sporo części, zwłaszcza pod względem delikatności i szybkości. Jego połączenie z doskonałym źródłem – np. CD6SE lub Ref CD9SE – może dać znakomity zestaw na wiele lat słuchania.
Obudowa wzmacniacza jest dostępna jedynie w kolorze srebrnym.