Dan D’Agostino Progression Integrated

WHAT HI-FI?,  maj 2021. Oryginał recenzji znajduje się tutaj.


Firma Dan D’Agostino Master Audio Systems [bo tak brzmi jej pełna nazwa] gra w najwyższej lidze. Mimo zadziwiająco wysokiej ceny, wzmacniacz Progression Integrated to najtańsze urządzenie tej firmy. Nie znaczy to jednak, że jest rozwodnioną kopią produktów znajdujących się wyżej w ofercie Dana D’Agostino. To raczej skondensowany pakiet zawierający wszystko, co firma wie o audio.

W podstawowej wersji, Progression Integrated to wzmacniacz zintegrowany wyposażony w analogowe wejścia liniowe. Po dodaniu opcjonalnego modułu cyfrowego, użytkownik może skorzystać z szerokiego wachlarza wejść cyfrowych oraz możliwości streamingu muzyki.

Chcesz grać winyle? W opcji dostępny jest również moduł przedwzmacniacza gramofonowego MM/MC z możliwością wyboru wielu opcji obciążenia wkładek. Oczywiście, oba te moduły można zainstalować jednocześnie.

Testowany egzemplarz miał na pokładzie moduł cyfrowy. Trudno więc powiedzieć czy dalej określać go mianem wzmacniacza, czy ’streamer systemowy’ nie jest może lepszą opcją?

Wyposażenie i możliwości

Granice między poszczególnymi typami komponentów audio mocno się w ostatnich latach zatarły. Oto kolejny przykład. Jako urządzenie typu ’wystarczy jedynie dodać kolumny’, Progression Integrated jest propozycją z najwyższej półki.

Bez najmniejszych wątpliwości, to prawdziwa elektrownia. Połączenie dyskretnego, w pełni zbalansowanego i sprzężonego stałoprądowa układu z potężnym zasilaczem dało w rezultacie  200W nominalnej mocy wyjściowej na kanał przy obciążeniu 8Ω. To dużo. Ale bardziej imponujący jest dwukrotny wzrost mocy przy spadku impedancji o połowę. W praktyce oznacza to, że wzmacniacz nie będzie miał problemów z wysterowaniem nawet najtrudniejszych kolumn.

Urządzenie wyposażono w cztery pary liniowych wejść zbalansowanych XLR oraz dwie pary wejść niezbalansowanych [jedna służy jako wejście sygnału z gramofonu po instalacji opcjonalnego przedwzmacniacza gramofonowego].

Sięgające 60dB wzmocnienie przedwzmacniacza gramofonowego pozwala wykorzystać wszystkie wkładki oprócz wkładek MC o najniższym poziomie sygnału wyjściowego. Szeroki wachlarz ustawień impedancji wkładek pozwala dopasować phonostage do używanej wkładki.

Moduł cyfrowy jest również doskonale wyposażony. Po jego zainstalowaniu, użytkownik ma do dyspozycji wejścia cyfrowe USB typu B, optyczne i koaksjalne oraz dostęp do serwisów streamingowych Tidal, Qobuz i Spotify a także dysków sieciowych. Moduł łączy się z siecią bezprzewodowo, ale dla dodatkowej stabilności można również wykorzystać połączenie kablowe. W menu jest również pełna kompatybilność z programem Roon.

DAC przyjmuje pliki PCM do 24/192 oraz DSD256, co jest więcej niż wystarczające dla większości użytkowników. Istotna jest możliwość dekodowania plików MQA, dzięki której można docenić jakość plików MASTER  oferowanych przez serwis Tidal.

Budowa

Jakość budowy komponentów D’Agostino nie daje krytykom szansy na rozwinięcie skrzydeł. Progression Integrated to przepiękna bestia. Każdy panel obudowy jest precyzyjnie wykończony a duże pokrętło regulacji głośności obraca się z imponującą gładkością. Dwa wskaźniki na przednim panelu wyglądają może nawet zbyt stylowo, ale doskonale spełniają swą rolę oraz mogą przydać się dodatkowo podczas ustalania równowagi kanałów.

Dedykowana aplikacja sterująca funkcjami streamera jest również bardzo przyzwoita. Wygląda jak ’przepakowana’ w inną grafikę wersja doskonale znanej apki mConnect. Nie mamy z tym żadnego problemu. Przez ostatnie lata korzystaliśmy z mConnect do sterowania różnymi komponentami i kiedy nie mieliśmy żadnych problemów. Co więcej, niektóre funkcje sterujące wzmacniaczem są dostępne jedynie w tej aplikacji. Nie zmienisz wejścia cyfrowego i nie wybierzesz trybu pracy streamera inaczej niż z poziomu aplikacji.

Progression Integrated rozgrzewa się dość mocno podczas pracy, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca, które zapewnia możliwość wentylacji. Trzeba też zapewnić solidną podstawę, skoro waży 26kg.

Konfiguracja

Każdy wzmacniacz tej klasy wymaga źródła odpowiedniej jakości. Choć zainstalowany moduł cyfrowy będzie dla większości wystarczający, my postanowiliśmy też skorzystać z referencyjnego streamera Nam ND555/555 PS DR do testowania wejść liniowych i cyfrowych. Alternatywnym źródłem analogowym był gramofon Technics SL-1000R z wkładką MC Kiseki Purple Heart i przedwzmacniaczem gramofonowym Nagra Classic Phono.

Na drugim końcu łańcucha znalazły się kolumny podłogowe ATC SCM50  i Wilson Benesch Precision P2.0 oraz podłogowe ProAc K1. Progression nie miał szczególnych preferencji: świetnie współpracował ze wszystkimi z nich.

Gniazdo słuchawkowe Progression Integrated również nie sprawia zawodu. Daje świetne rezultaty ze słuchawkami w rodzaju Focal Stellia i Beyerdynamic T1 [3 generacji]. Szkoda jedynie, że projektant tego urządzenia postanowił umieścić gniazdo słuchawkowe na tylnej ściance. To nie jest dobry pomysł.

Brzmienie

Odsłuch wzmacniacza D’Agostino Progression Integrated to wspaniałe przeżycie. Na tym poziomie należy się spodziewać doskonałych detali i najwyższej przejrzystości, i faktycznie tu są, ale Jupiter z ’Planet’ Holsta wręcz powalił nas swoją energią i przepełnionym emocjami dramatyzmem.

Wzmacniacz ten błyszczy bowiem zwłaszcza w pokazywaniu potęgi i skali orkiestry grającej z pełnym rozmachem. Abstrahując jednak od dźwiękowych fajerwerków, najbardziej zaskakujące w Progression jest połączenie opanowania i poczucia kontroli. Wzmacniacz ten nigdy nie brzmi w sposób wysilony. Niezależnie od poziomu głośności i komplikacji materiału muzycznego.

Prezentacja jest skupiona i precyzyjna. Raczej po chłodniejszej stronie neutralności, ale bardzo daleko od pierwszych śladów utraty nasycenia lub barw. Dzięki tak ustawionej równowadze dźwięku Progression Integrated jest szybki i zwinny mimo poczucia muskularnej potęgi brzmienia.

Jakość obrazowania sceny zwala z nóg. Progression rysuje szeroką i głęboką scenę z wyraźnie zaznaczonymi instrumentami. Orkiestra jest przekonująco ułożona w warstwy, które dają realistyczne wrażenie głębi. Ta precyzja rysunku nie ginie nawet, kiedy muzyka staje się bardziej złożona.

Po zmianie materiału na Massive Attack i ich Heligoland, mogliśmy docenić bas D’Agostino. Niskie częstotliwości są doskonale zdefiniowane, pięknie wypełnione i mają spory wykop. Oczywiście, moc wyjściowa sugeruje obecność potężnego basu. Co zaskakuje - i imponuje - w Progression, to delikatność w różnicowaniu nagrań.

Basowa podstawa nagrań jest rytmiczna, ale bez popadania w nadmierny entuzjazm. Drive jest więcej niż satysfakcjonujący. W odróżnieniu od wielu podobnie wycenionych wzmacniaczy dużej mocy, D’Agostino brzmi w sposób muzykalny, koherentny i wciągający emocjonalnie.

Średnica jest szeroko otwarta. Głos Hope Sandoval w Paradise Circus zabrzmiał wspaniale: z niezwykłą czystością i precyzją. Progression unika przy tym wpadania w kliniczną sterylność przekazując sporo naturalnego ciepła i niuansów dynamiki. Najwyższe częstości nie są nieśmiałe, ale pozostają miło zintegrowane  z resztą pasma i pełne informacji.

Brzmieniowe atuty Progression Integrated są obecne niezależnie od wykorzystywanego wejścia sygnału, analogowego lub cyfrowego. Opcjonalny moduł streamera dotrzymuje kroku podobnie wycenionym alternatywom, choć jakość obwodów analogowych połączonych ze starannie wybranym [i nieuchronnie droższym] streamerem klasy premium pozwala uzyskać lepsze rezultaty. Nasze odsłuchy prowadzone ze streamerem Nam ND555/555 PS DR udowodniły to dobitnie.

Podsumowanie

D’Agostino Progression Integrated to - bez żadnych wątpliwości - doskonałe urządzenie. W każdych warunkach zapewnia świetne brzmienie a jego modułowa budowa pozwala na elastyczne konfigurowanie systemu, czym przewyższa możliwości wielu bezpośrednich konkurentów. Niezależnie od tego czy szukasz czystego wzmacniacza zintegrowanego, czy czegoś posiadającego więcej funkcji, Progression Integrated musi trafić na listę urządzeń do posłuchania. 

NASZ WERDYKT

+ ZA:

  • zadziwiająca ilość detali i przejrzystość
  • doskonała jakość budowy, luksusowe wykończenie
  • modułowy układ 

- PRZECIW:

  • gniazdo słuchawkowe na tylnej ściance