Przetwornik cyfrowo-analogowy Bricasti M1 to konstrukcja wywodząca się z zastosowań profesjonalnych. Jego wewnętrzna architektura jest typu dual mono - we wspólnej masywnej, aluminiowej obudowie znajdują się dwa całkowicie niezależne urządzenia monofoniczne, każdy z własnym dedykowanym liniowym zasilaniem, przetwornikiem C/A, zegarem referencyjnym i obwodami analogowymi. Takie podejście gwarantuje, że przesłuchy analogowe praktycznie nie występują, a jakość przetwarzania cyfrowo-analogowego jest zoptymalizowana dla maksymalnej separacji międzykanałowej. Dzięki konstrukcji dual mono przetwornika cyfrowo-analogowego również zakres dynamiki dla każdego kanału jest zmaksymalizowany.
Bricasti opatentował własną, zastrzeżoną technologię filtrów cyfrowych. W sumie w M1 jest do wyboru 15 filtrów, z których 9 jest typu Minimal Phase a 6 - typu Linear Phase- każdy znajdzie coś dla siebie.
Poza bazowym modelem M1 w ofercie producenta znajdują się 2 dodatkowe wariacje tego modelu, a mianowicie: M1SE oraz M1SII.
Model M1SE (Special Edition) opiera się na sukcesie klasycznego M1 i wprowadza kilka ulepszeń. Prezentowany w klasycznym, anodyzowanym czarnym i aluminiowym wykończeniu, M1 Special Edition zawiera nóżki Stillpoints, które zostały zaprojektowane i zoptymalizowane pod kątem tego projektu. Dodatkowa stabilność poprawia izolację od wibracji, co przekłada się na bardziej przejrzystą prezentację dźwiękową. Okablowanie punkt-punkt, poprawia przepływ prądu poprzez eliminację różnych złączy, które mogą pogorszyć jakość sygnału. Wreszcie, w tej edycji wprowadzono ulepszenia w zakresie zasilania, aby jeszcze bardziej poprawić filtrowanie niepożądanego szumu i tętnienia mocy.
Test przetwornika cyfrowo-analogowego dual mono Bricasti Design M1 Special Edition w HiFi i Muzyka
Tam, gdzie trzeba pokazać szczególne emocje, przetwornik buduje wspaniały klimat i trzyma w napięciu.(...)
Takie brzmienie, raz zasmakowane, pozostaje atrakcyjne w każdym repertuarze, bo Bricasti potrafi się odnaleźć w różnych stylach oraz epokach muzycznych. Brak szczególnej maniery czyni z M1 SE wytrwałego kompana odsłuchów. (...)
Amerykański DAC wprowadza raczej klimat dźwięku lekko podgrzanego, o nasyconych barwach, naturalnie gładkiego, o bardzo sugestywnej, wręcz referencyjnej stereofonii. Przypuszczam, że taka prezentacja znajdzie jednak szerszą grupę zwolenników. (...)
Bricasti M1 SE to nowoczesny przetwornik o w części wyeksponowanych, a w części ukrytych talentach. Proporcje obu zestawiono gustownie. Od pierwszego wrażenia zachwyci stereofonią i darem szybowania w muzycznych przestrzeniach. Później udowodni, że cała podróż odbywa się w komfortowych warunkach klasy luksusowej.
Model M1SII (Series II) posiada jeszcze bardziej rozbudowane zasilanie, w tym podwójne liniowe zasilacze o wyższym natężeniu prądu i większe kondensatory. Model ten posiada również wyższą obudowę, ponieważ standardowa nie pomieściłaby rozbudowanego zasilacza i wyższych kondensatorów.
Test przetwornika cyfrowo-analogowego Bricasti M2SII w 10audio.com
Bricasti DAC zalewa nas swoiście oszałamiająco kompletnym brzmieniem z głębokimi harmonicznymi. To zasługa znakomitej równowagi tonalnej i liniowości, bez podkreślania jakiegokolwiek zakresu częstotliwości. To najlepszy sprzęt cyfrowy, jaki kiedykolwiek miałem w moim pokoju odsłuchowym.
Opcjonalny interfejs sieciowy Roon Ready
Po raz pierwszy seryjnie zastosowany w przetworniku M12 (opcjonalny w M1) interfejs sieciowy Bricasti i opcja Renderera pozwala, aby każdy M1 był widzialny jako urządzenie końcowe DNLA w sieci audio i jako urządzenie audio do odtwarzania lub przesyłania strumieniowego za pośrednictwem połączenia ethernet w sieci LAN.
Wejście ethernet jest certyfikowane przez firmę Roon (Roon Ready / Roon Certified), możesz więc korzystać z pełnej integracji i wydajności przetwornika Bricasti w również w połączeniu z oprogramowaniem Roon. Logo Roon Ready oznacza, że przetwornik jest certyfikowany przez Roon, aby zagwarantować najwyższą jakość odtwarzania oraz integrację za pośrednictwem sieci LAN.
Test przetwornika cyfrowo-analogowego Bricasti Design M1SE w HiFi Class
M1SE oferuje ciekawą mieszankę zalet: to DAC o delikatnie zaznaczonym, wyczuwalnie łagodnym charakterze, a jednocześnie bardzo uniwersalny, bo świetnie różnicujący nagrania.(...) Urządzenia oferujące taką estetykę zwykle z łatwością potrafią uwypuklić muzykalność systemu, sprawiając, że brzmi on spójniej, bardziej harmonijnie. DAC Bricasti nie ma z tym najmniejszego problemu.
M1SE stawia tu przede wszystkim na wyrazistość barw, ograniczając nieco żywiołowość i dynamikę. W brzmieniu M1SE nadal słychać było łagodność, jednak tym razem dźwięki były mniej „okrągłe”, lepiej zdefiniowane i bardziej wyszukane.(...) M1SE jest przetwornikiem o brzmieniu wyważonym, delikatnym i w znacznym stopniu przezroczystym, który niczego nie maskuje.
M1SE to DAC o barwnym, łagodnym i naturalnym brzmieniu, który sprawdzi się w wielu hi-endowych konfiguracjach. Z łatwością podkreśli muzykalność systemu, nie zapominając o najdrobniejszych niuansach. Zasłużona rekomendacja.
Procesor Bricasti MDx
Procesor cyfrowy Bricasti MDx to nowa, prawnie zastrzeżona platforma cyfrowa, opracowywana od lat, która przekształca i udoskonala pełną linię przetworników cyfrowo-analogowych Bricasti. MDx gwarantuje dokładność taktowania, minimalizuje jitter, maksymalizuje jakość przetwarzania przez wejścia USB i (opcjonalne dla przetworników M1/M3) wejście ethernet i w efekcie wynosi dźwięk na zupełnie nowy poziom jakości. MDx został wdrożony do produkcji we wszystkich produktach od stycznia 2020 r. i jest dostępny jako sprzętowa aktualizacja dla posiadaczy starszych wersji przetworników.

Jak powstał przetwornik DAC firmy Bricasti
Test przetwornika cyfrowo-analogowego dual mono Bricasti M1 Series II w HiFi Plus
Bricasti M1 Series II to jeden z najbardziej naturalnie i subtelnie brzmiących przetworników cyfrowo-analogowych, z jakimi miałem przyjemność obcować. (...) Jego brzmienie cechuje się analogową przejrzystością, która przepuszcza mnóstwo detali i przedstawia je w sposób niezwykle spójny i angażujący. (...) Bricasti potrafi wydobyć barwę i charakter instrumentów oraz akustyczną sygnaturę przestrzeni, w której zostały nagrane, nadając im pełnię kształtu i głębi.
Przed odtworzeniem pierwszej nuty, przy doskonałej jakości nagraniach, można niemal poczuć atmosferę sali jeszcze przed wybrzmieniem pierwszych nut. (...) Zaskakujące jest, jak wiele utworów muzycznych zyskuje na jakości, gdy są konwertowane przez przetwornik cyfrowo-analogowy tej klasy.