Aon 2 i Aon 3 to wyjątkowo kompaktowe kolumny podstawkowe, najwyższej jakości, które były oryginalnie zaprojektowane jako monitory bliskiego pola do wykorzystania w profesjonalnym procesie nagrywania. Celem było stworzenie niewielkiego głośnika podstawkowego (czy też półkowego), który byłby w stanie zapewnić reprodukcję dźwięku w wysokiej rozdzielczości i znakomite trójwymiarowe obrazowanie, porównywalne z charakterystyką wielokrotnie nagradzanych głośników Triton Two. Pomimo, że głośniki podstawkowe z serii Aon nie mogą poszczycić się aż tak znakomitym basem, jak konstrukcje wolnostojące GoldenEar, dołożono wszelkich starań i zaprzęgnięto do pracy najnowocześniejszą technologię, aby upewnić się, że monitory te będą w stanie zapewnić co najmniej satysfakcjonujące doznania odsłuchowe, beż konieczności stosowania dodatkowego subwoofera.
W obu modelach Aon wykorzystano, zaprojektowane przez firmę GoldenEar, odlewane kosze przetworników nisko/średniotonowych (w rozmiarach 6” w modelu Aon 2 oraz 7” w modelu Aon 3), a także technologię konstrukcji modułów średniotonowych pochodzącą z większej serii – Triton. Oprócz tego, w monitorach zastosowane zostały takie same – znakomite i kosztowne – wysokotonowe głośniki wstęgowe HVFR™ (High Velocity Folded Ribbon), również znane z serii Triton.
Należy wspomnieć, że każdy model Aon mieści w sobie dwustronne, płaskie radiatory niskotonowe (o rozmiarach 6,5” w Modelu Aon 2 i 7” w modelu Aon 3), które zastosowano, aby zapewnić odpowiednie wspomaganie przetworników nisko/średniotonowych i uzyskać otwarty, oderwany od głośników charakter średniego zakresu tonalnego.
Przetworniki niskotonowe odpowiadają również za znakomicie rozciągnięty bas, nieprzeciętny, jeśli wziąć pod uwagę rozmiary obudowy.
Cudowny, niewielki monitor podstawkowy, który mógłby uchodzić za konstrukcję wartą wiele tysięcy dolarów, gdyby usłyszeć go w ciemnościach.”
Chris Martens, The Absolute Sound
W monitorach Aon zastosowano konstrukcję ściętej piramidy, co pozwala uzyskać znaczące korzyści przetwarzania dźwięku, dzięki nierównoległym ściankom obudowy oraz zredukowanej powierzchni otaczającej głośnik wysokotonowy. Pod względem estetycznym cechy takie, jak smukły, atrakcyjny wygląd, zainspirowany kształtem piramidy, oraz dbałość o detale (np. powierzchnie wykończone czarnym lakierem fortepianowym), stanowiły podstawę dla stworzenia pięknego, eleganckiego i nieprzeciętnego głośnika.
Test głośników GoldenEar AON 3 w Audio Video
AON-y zadają kłam stereotypowi, ze niewielkie monitory nie potrafią oddać potęgi orkiestry, że maja ograniczony bas i niewielką skalę dźwięku. Znajdzie się sporo podłogówek, które w omawianych dyscyplinach nie potrafią tyle, co te GoldenEar-y. Najlepsze jest jednak to, że przy swoim nieprzeciętnym basie, swobodnej i głębokiej scenie, „trójki” brzmią realistycznie pod względem barw, mają równą i gładką średnicę. Filip Kulpa