Przewód zasilający Dream 20-20 posiada wyjątkowo grubą i złożoną wewnętrzną ścieżką uziemienia ze znacznie niższą rezystancją styków firmowych wtyczek i gniazd ściennych oraz IEC Stealth Audio, która jest 16 razy niższa niż standardowa rezystancja styków gniazd i wtyków wykonanych z mosiądzu lub czystej miedzi, z powłoką lub bez.
Dream 20-20 jest wyjątkowo gruby w całości, kompletna skrętka miedziana wraz z izolacją ma w przekroju prawie cal średnicy, efektywna grubość miedzi wynosi AWG ZERO, co odpowiada litemu miedzianemu przewodnikowi o średnicy powyżej 10 mm. Rezystancja przewodu Dream 20-20 wynosi tylko tylko 0,3 Ohm na 1 kilometr długości, ale przesył prądu jest o wiele efektywniejszy niż przy zastosowaniu litego pojedynczego przewodnika ze względu na złożoną anty-rezonansową geometrię i wewnętrzną masywną wysoce transparentną ścieżkę uziemienia, która współtworzy uziemienie całego systemu audio, redukując zakłócenia i poprawiając subiektywne czystość odtwarzanego dźwięku.
Dream 20-20 w swoim przekroju zawiera aż 220 indywidualnie izolowanych okrągłych przeplecionych przewodników. Ze względu na swoje właściwości i topologię geometryczną, Dream 20-20 nawet teoretycznie nie może być wykonany ani w konfiguracji Digital (z wewnętrznym filtrowaniem) ani w konfiguracji Dream UNI. Niemniej przewód Dream 20-20 doskonale sprawdzi się w każdym miejscu systemu audio, w źródle cyfrowym, we wzmacniaczu i podłączony do listwy zasilającej.
Wiązki przewodzące w kablach zasilających serii Dream AC są wykonane w zastrzeżonej konfiguracji „rozproszonej wiązki LITZ”, która wywiera najmniejszy nacisk na przewody i zapewnia najmniejszą możliwą interakcję elektryczną i elektromagnetyczną między przewodami niż jakiekolwiek inne inna znana konfiguracja lub geometria. Każda wiązka przewodów jest zamknięta w oddzielnej, hermetycznie zamkniętej rurze para-próżniowej STEALTH (odpowiednik 15-krotnej próżni). Połączenie para-próżni i rozproszonego LITZ jeszcze bardziej zmniejsza wszelkie formy interakcji między wiązkami przewodów, a ponadto - dzięki wyjątkowo niskiej efektywnej stałej dielektrycznej - zapewnia bardzo niskie magazynowanie energii, co jest subiektywnie postrzegane jako poprawa czystości i bardzo szybki, spójny dźwięk.
Budowa wtyków przewodów serii Dream
Bolce uziemiające są ząbkowane (żebrowane) - dla lepszego chwytu każdego gniazdka ściennego i wymiernie lepszego kontaktu. Powierzchnia nowych styków przewodów zasilających serii Dream wykonanych z litego srebra nie jest błyszcząca: wykończenie wygląda matowo ze względu na swoją mikrostrukturę - co uzyskuje się w dwóch etapach: po pierwsze przez piaskowanie styków tlenkiem glinu, a po drugie - piaskowanie za pomocą szklanych mikro-kulek. W efekcie rezystancja styku jest drastycznie zmniejszona (co oczywiście oznacza lepszy kontakt elektryczny, a co za tym idzie – lepszy dźwięk).
Najnowsze obudowy wtyków Stealth Audio IEC (zarówno 15 amperów, jak i 20 amperów) mają cztery obrobione wkładki teflonowe, które zapewniają znacznie lepsze dopasowanie do każdego tradycyjnego odpowiednika montowanego na panelu (znajdującego się na urządzeniu); wyposażone w te IEC, kable nie wyginają się pod ciężarem i nie obluzowują się z czasem.
We wszystkich wersjach kabla Dream, przewodzące powłoki (karbonowe lub tytanowe) są bezpośrednio połączone elektrycznie (uziemione) z okrągłym (masowym) pinem wtyczki - dla bezpieczeństwa i zgodności z przepisami elektrycznymi.
Wstępne testy odsłuchowe tego przewodu pokazują że przewody zasilające Dream 20-20 to godny partner dla interkonektów serii Śakra i kabli głośnikowych Dream. Charakter brzmienia jest wspólny dla tych 3 przewodów, wypełniony, muzykalny i niezmiernie wciągający. Dream 20-20 gra po neutralnej stronie jednak delikatnie podkreśla średnicę nie zaniedbując skrajów pasma, co sprawia że w tym brzmieniu można się zakochać. Wystarczy nawet tylko jeden przewód Dream 20-20 zainstalowany w kluczowym miejscu systemu, aby brzmienie całego systemu zmienić na korzyść nie do poznania.
System zasilania Dream
Pełny zestaw przewodów Dream zapewnia wirtualne uziemienie całego systemu audio za pomocą przewodów AC. Zastosowanie odpowiednich typów przewodów Dream dla wszystkich komponentów w systemie pozwala uzyskać układ uziemienia w gwiazdę (uziemienie jednopunktowe); Kiedy mieszasz i dopasowujesz różne przewody AC, masz więcej niż jedną ścieżkę do ziemi, a zatem istnieje pętla masy (lub kilka pętli masy). Ponadto większość innych przewodów ma ścieżkę uziemienia, która nie jest wystarczająco przezroczysta dla fal radiowych, aby realistycznie odfiltrować zanieczyszczenia elektromagnetyczne do uziemienia. Co więcej, większość innych przewodów zasilających jest niefiltrowanych, a gdy są używane ze sprzętem cyfrowym, te niefiltrowane przewody pozwalają, aby szum z zasilaczy przełączających w sprzęcie cyfrowym przedostawał się do obwodów komponentów analogowych przez ich prostą ścieżkę uziemienia, a tym samym pogarszał postrzeganą czystość sygnału dźwięk.
To jest teoria oparta na firmowym „modelu” działania Stealth Audio. Niektórzy ludzie by się nie zgodzili (zawsze jest ktoś, kto nie zgadza się z jakąkolwiek teorią). Ale aby zaakceptować – lub zakwestionować teorię i ostatecznie usłyszeć ulepszony dźwięk, zdecydowanie zalecamy ocenę przewodów zasilających Dream tak, jak zostały zaprojektowane – tj. jako system, a nie jako samodzielny przewód AC.
Test przewodu zasilającego Stealth Audio Dream 20-20 w highfidelity.pl
Stealth Dream 20-20 AC jest kablem dążącym do rozwinięcia się jak największej ilości barw.
Ścieżki z syntezatorem miały z nim kremową konsystencję, gęstą, ale i bardzo dobrze zróżnicowaną. Z kolei głos byłej wokalistki zespołu Clannad został cofnięty w miks, a wyeksponowane zostały długie pogłosy, które zostały nań nałożone. Było to coś w rodzaju pogłębienia i wypełnienia. Cofnięcie wokalu, jego ocieplenie, a zarazem rozwinięcie dźwięku, który z amerykańskim kablem był duży i namacalny, było częścią czegoś, co zaczęło się chyba od zaokrąglenia ataku i „dociśnięcia” podtrzymania.
Dream 20-20 AC jest bowiem kablem jednoznacznie i w pełnym tego słowa znaczeniu „ciepłym”.
Ma organiczne, świetnie poukładane brzmienie. Jest też nieco miękki, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, czyli nie utwardza ataku, a „wchodzi” w dźwięk z energią, tyle że energią pod kontrolą, a nie puszczoną na żywioł, nieujarzmioną. A mimo to – i to jest ta ciekawa część – przekaz nie jest do nas przybliżany. A przecież ciepło = bliskość, prawda? – Nie w tym przypadku.
Stealth robi taką magiczną sztuczkę polegającą na pokazaniu mnóstwa informacji, na ociepleniu brzmienia i na jednoczesnym dodaniu do dźwięku oddechu. Zwykle jest tak, że jeśli zaokrąglimy atak, to pierwszy plan się do nas przybliży i będzie większy – dokładnie w ten sposób działają kompresory w studiu. Tymczasem testowany kabel nie tylko, że niczego nie przybliżył i nie powiększył tego, co tuż przed nami, to jeszcze wszystko oddalił i dopiero TAM powiększył.
Mamy więc ciepło, mamy miękkość, mamy oddech i pełnię barw. Oczywiste jest już chyba, że amerykański kabel nawet nie stara się być neutralny. Zamiast tego proponuje swoją własną „opowieść”, którą – jak się wydaje – ma wyjątkowo starannie przemyślaną. Jej częścią jest też energia. Kolejną rzeczą po braku przybliżania planów do słuchacza jest bowiem to, że z tym kablem dźwięk jest dynamiczny, a nawet BARDZO dynamiczny.
PRODUCENT REKOMENDUJE DREAM 20-20 AC do współpracy ze wzmacniaczami. I dobrze, to jest dobra droga. Większą część odsłuchów poświęciłem jednak na porównaniu go z kablem odniesienia zasilającym odtwarzacz SACD. I tak użyty wydał mi się nawet ciekawszy. Niezależnie od tego jest to jednak bardzo uniwersalny kabel zasilający, który można stosować w dowolnym punkcie systemu, gdzie otrzymamy bardzo zbliżone wyniki.
A będzie to piękna, nienachalna barwa, duża energia i dynamika, ale przede wszystkim spokój i wyciszenie, Osiągnięto to łagodząc atak dźwięku i przez to go ocieplając. A jednak przekaz nie został przybliżony i skompresowany. Jest wręcz przeciwnie, jakby dźwięk się otworzył. Ciepły, ciemny przekaz, którego wielu ludzi poszukuje zmieniając sprzęt, kombinując z akcesoriami, a którego w takiej skali nie dostaną.
Pamiętam dobrze, że podobne wrażenia miałem po odsłuchu kabla Harmonix X-DC Studio Master Million Maestro – Stealth Dream 20-20 AC to bardzo zbliżone myślenie o dźwięku i na podobnym poziomie. A przy tym kabel o wiele tańszy. Wyjątkowa rzecz! Dlatego przyznajemy mu nagrodę ˻ RED Fingerprint ˺.
Tuleje tuningowe STEALTH
Najlepiej brzmiąca pozycja tulei jest inna dla każdego urządzenia podłączonego kablem, stąd niemożliwe jest wskazanie tego samego miejsca (lokalizacji) tulei. Znalezienie najlepszej pozycji obroży jest procesem długotrwałym i wymaga trochę czasu i cierpliwości. Zwykle potrzebne są dwie osoby (jedna słucha, a druga przesuwa obrożę). Jeszcze lepiej mieć kilka osób i słuchać razem. Tak więc zwykle wieczór, a nawet cały dzień można poświęcić na znalezienie najlepszej pozycji obroży – dla konkretnego systemu audio. Ale wynik jest wart wysiłku! Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie najlepszej pozycji przesuwnego kołnierza strojenia na kablu audio STEALTH jest podobne do znalezienia najlepszej pozycji (lokalizacji) pary głośników w pomieszczeniu: system audio brzmi dużo lepiej, jeśli położenie głośników w zoptymalizowanym, a ten sam system audio nie brzmi dobrze z niewłaściwym (nieprawidłowym) ustawieniem pary głośników w pomieszczeniu.
Jakość Stealth Audio
Po wykonaniu i skompletowaniu kabla STEALTH, przewód jest testowany na zastrzeżonej maszynie, zaprojektowanej i wykonanej przez zespół inżynierów Stealth Audio specjalnie do tego celu. Kable podłączamy do zacisków lub z obu stron, a osoba testująca skręca i potrząsa kablem, naśladując normalne użytkowanie. Maszyna jest w stanie rozpoznać i wyświetlić (alarm) w przypadku krótkiej utraty łączności lub zmian parametrów przewodności, nawet tak krótką chwilę trwającą kilka mikrosekund. STEALTH AUDIO nigdy nie dostarcza kabli, które nie przeszły testów wewnętrznych i gwarantuje, że produkty są w 100% niezawodne.