Shunyata Research

Venom EU7

2018 High fidelity Best Sound AVS2 v2
stereophile 2018 reccomp1
TAS EDS CHOICE 2015
TAS Golden Ear 2014
The absolute sound
TAS POY 2013 LOGO FINAL
TAS Editors Choice 2020 logo v2
2023 TAS ED CH s
2024 TAS EditorsS
577x470 Venom EU7
  • Dane techniczne
  • Zastosowane technologie
  • Recenzje
Wydajność:  20 A (przy ciągłej pracy)
Liczba gniazd wejściowych:  7 (CEE7 EU)
System Dystrybucji Zasilania:  ZP-PDS
Gniazdo wejściowe:  C-19 IEC
Wyłącznik:  elektromagnetyczny, dwubiegunowy
Konstrukcja: stalowa (o przedłużonej trwałości)
Obudowa: szczotkowana stal nierdzewna

Technologia kondycjonerów Shunyata HYDRA

W 1999 roku Shunyata Research opracowała pionierski projekt wysokiej klasy, wysokowydajnego prądowo urządzenia, służącego do kondycjonowania napięcia zasilającego. W trakcie następnych dwóch lat, założyciel firmy Shunyata, Caelin Gabriel zaprojektował serię kondycjonerów Hydra, które w krótkim czasie stały się najbardziej cenionymi w branży produktami w swej kategorii.

Wieloletni sukces kondycjonerów Hydra, to bezpośredni rezultat pieczołowitych pomiarów elektrycznych (Analiza DTCD), opatentowanych innowacyjnych projektów, wysokiej wydajności prądowej oraz kompatybilności z wysokiej klasy systemami elektronicznymi. Jakość zastosowanych materiałów i unikalne technologie, które przyczyniły się do wypromowania kondycjonerów Hydra, są niespotykane w żadnym innym urządzeniu służącym dystrybucji zasilania, żadnego innego producenta w branży. W przeciwieństwie do większości marketingowych sloganów i nieprecyzyjnych terminów służących do opisu starej technologii, Shunyata Research ujawnia wszystkie techniczne aspekty oraz materiały wykorzystane do produkcji swych urządzeń. Poniżej prezentujemy szereg kluczowych technologii stojących u podstaw wszystkich kondycjonerów serii Hydra oraz Guardian Pro.

Analizator DTCD (Dynamic Triansent Current Delivery)

DTCD to metoda analizy prądu, która mierzy chwilowy przepływ prądu w kontekście przepływu pulsacyjnego. W kategoriach Lymana, jest to sposób pomiaru zachowania się prądu w kontekście typowego zasilacza, stosowanego w urządzeniach elektronicznych. Analizator DTCD umożliwia pomiar transjentów prądu w szerokiej gamie urządzeń zasilających AC, włączając w to kondycjonery i przewody zasilające. Analizator ten pozwalał Shunyacie testować i udoskonalać ciągły przepływ prądu do momentu, w którym wszystkie modele kondycjonerów Hydra udowodniły w sposób mierzalny swoją doskonałość w dostarczaniu zasilania do prądożernych wzmacniaczy mocy oraz całych systemów. Niniejszy system analizy jest unikalny dla Shunyaty i używany do udoskonalania wszystkich modeli kondycjonerów Hydra i Guardian Pro.

Wielofazowa matryca różnicowa MDPA

Caelin Gabriel spędził kilka lat przeprowadzając eksperymenty przy użyciu własnego projektu oprogramowania CAD, emulującego typowe zakłócenia i szumy znajdujące się w sieci zasilającej. Oprogramowanie to pozwoliło Gabrielowi skupić uwagę na skonstruowaniu wieloelementowej macierzy mikrofiltrów, która reprezentuje najbardziej wyrafinowany układ redukcji szumów. Powyższy, skomplikowany układ znacząco obniża szumy znajdujące się w sieci energetycznej bez jakichkolwiek słyszalnych lub widocznych efektów ubocznych, często kojarzonych z konwencjonalnymi rozwiązaniami opartymi o elementy indukcyjne czy pojemnościowe. Shunyata Research wykorzystała również własna analizę DTCD, w celu udoskonalenia układu i zoptymalizowania go pod kątem dużej obciążalności i wydajności prądowej.

Układ redukcji szumów MDPA opiera się o nowy rodzaj montażu powierzchniowego, sprawiającego, że cały układ zajmuje relatywnie małą objętość (mniejszą niż rozmiar pojedynczego kondensatora). Przy użyciu ponad 30 elementów składowych, macierz MDPA oddziaływuje na bardzo specyficzny rodzaj zakłóceń generowanych przez typowe układy zasilaczy stosowanych w urządzeniach A/V. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań opartych o kondensatory, układ MDPA filtruje wszystkie trzy fazy: gorącą, uziemienie i masę. Układ ten dowiódł swych znakomitych właściwości w przypadku rozmaitych zastosowań wizyjnych i audio i natychmiast stał się referencyjnym rozwiązaniem domowym Caelina Gabriela pięć lat temu. Po kilku latach udoskonaleń, niniejszy nowy układ jest dostępny w nowych modelach kondycjonerów serii Hydra – Triton i Talos. Jest to technologia unikalna dla Shunyaty, nie występująca w żadnych innych urządzeniach na rynku.

Opatentowany materiał pochłaniający szumy - US#6,545,213

Podejście projektowe Shunyaty wyklucza stosowanie konwencjonalnych reaktancyjnych podzespołów, które mogą ograniczać lub w inny sposób zniekształcać swobodny przepływ prądu elektrycznego. Zamiast tego, Shunyata rozwinęła technologie materiałową, która pomaga minimalizować szumy, na przykładzie związku chemicznego o symbolu ZrCa-2000. Ten unikalny związek odznacza się zdolnością do redukcji szumu w systemach audio-wideo, w momencie zastosowania w dowolnym systemie dystrybucji zasilania. Co całkiem oczywiste, żadna porównywalna technologia w branży nie występuje. Referencyjne modele kondycjonerów Shunyaty – Hydra Talos i Hydra Triton, korzystają z zalet tej technologii.

Komory pochłaniające szum

Każdy, kto widział wnętrze kondycjonerów serii Hydra, zwraca uwagę na masywne cylindryczne komory, znajdujące się w środku obudowy. Każdy z trzech cylindrów mieści w sobie opatentowany przez Shunyatę związek chemiczny ZrCa-2000, którego zadaniem jest pochłanianie szumów i rozpraszanie ich we własnej strukturze molekularnej jako energii cieplnej. Shunyata stosowała wcześniej ten związek jedynie kondycjonerach Hydra V-Ray oraz Hydra 8, z uwagi na konieczność zapewnienia dodatkowej, wewnętrznej obudowy, która mogła by magazynować cząsteczki tego związku. W kondycjonerach Triton i Talos, związek ZrCa-2000 umieszczono w trzech, szczelnych komorach w kształcie cylindrów. Są one od siebie odseparowane, tak aby każdy z nich mógł niezależnie pochłaniać szum z przewodu fazowego, uziemiającego oraz masy. Rozwiązanie to, gwarantuje idealne pokrycie i kontakt związku z przewodami znajdującymi się wewnątrz cylindrów i jak najbardziej efektywne pochłanianie szumów. Cylindry w kondycjonerze Triton są nieco większe, tak aby mogły w sobie pomieścić większą ilość związku ZrCa-2000. Implementacja ta przyczynia się do wypromieniowania wysokoczęstotliwościowej energii pola elektromagnetycznego z powrotem do rdzenia pustych rurek, co podwaja efektywność działania związku ZrCa-2000. Jest to kolejny, bardzo znaczący krok kondycjonerów Hydra w kierunku zauważalnej eliminacji szumów pochodzących z linii zasilającej.

System szyn z czystego mosiądzu

Prawdopodobnie najbardziej niedocenianym czynnikiem mającym wpływ na parametry brzmieniowe produktów Shunyata Research jest metalurgiczna integralność ich projektów. Struktura nowych szyn wykonanych w całości ze stopu mosiądzu, użytych wewnątrz kondycjonerów Hydra Triton i Talos, to kolejna z innowacji, która czerpie z ponad dziesięciu lat doświadczeń oraz badań dotyczących metali. Nawet własnej konstrukcji zakończenia wykonywane są z mosiądzu. Dopasowanie tych metali oraz podłączenie ich bezpośrednio do gniazd zasilających Shunyaty SR-Z1, których styki również wykonane są w całości z mosiądzu, przyczynia się do ograniczenia efektu diody, który może zaistnieć w przypadku połączenia ze sobą różnych metali w miejscach głównych złącz sygnałowych oraz AC.

Dlaczego mosiądz a nie srebro, złoto lub inny szlachetny metal? Mosiądz odznacza się wyjątkową integralnością styku i dużą zawartością miedzi, lecz co ważniejsze nie wnosi oczywistych naleciałości brzmieniowych charakterystycznych dla srebra, złota lub rodu. Wszystkie sztuczne platery metali mogą brzmieć różnie, lecz mogą wnosić od siebie pewne podkolorowanie brzmienia lub częstotliwości wizyjnych, zamiast w sposób istotny poprawiać jakość połączenia elektrycznego. Integralność elektryczna jest wyznacznikiem wszystkich kondycjonerów Hydra, Shunyaty. Zasadniczo, system szyn mosiężnych minimalizuje ilość połączeń metal-metal i w przeciwieństwie do tradycyjnych połączeń realizowanych za pomocą przewodów, tworzy punkt zerowy dla prądu. W ten sposób nie tylko poprawia się w sposób mierzalny ciągłość przepływu prądu, lecz także zwiększa się efektywność funkcjonowania 30-elementowej struktury MDPA Shunyaty. System szyn stosowany w modelach Hydra 4, Hydra 6 oraz Guardian pro 6 jest podobny. Wykonany jest z najczystszej miedzi CDA 101.

Geometria przewodników VTX

Shunyata Research jest powszechnie znana z wykorzystywania niezwykle skomplikowanych geometrii przewodników, które ewoluują od wczesnej geometrii Matrix, poprzez opatentowaną geometrię Helix, na obecnie stosowanej geometrii CX skończywszy, wykorzystywanej w całej serii wielokrotnie nagradzanych przewodów zasilających. Zdolność geometrii, w sposób mierzalny, do redukcji oporności sygnału, samoindukującej się reaktancji i interferencji elektromagnetycznych jest dobrze udokumentowana i pozostaje kluczowym elementem wszystkich produktów kablowych Shunyaty.

Wykorzystując analizę DTCD (Dynamic Transient Current Delivery), Shunyata stworzyła geometrię przewodników, która funkcjonuje jako wirtualna rura, znacząco redukując zniekształcenia związane z naskórkowością, często spotykane w tradycyjnych litych bądź wielożyłowych przewodnikach. Puste przewodniki są niezwykle trudne w aplikacji z uwagi na swą sztywność, lecz idealne do transmisji sygnału. Tworząc geometrię VTX, Gabriel opracował sposób pozwalający czerpać korzyści z zalet pustego przewodnika, bez jego niepraktycznych cech. Podobnie jak inne innowacje oparte o wiedzę naukową, technologia ta przyczynia się do znaczącego wzrostu jakości osiągów kondycjonerów Triton i Talos serii Hydra

Odporne na czas

Przez ponad dziesięć lat, kondycjonery Hydra udowodniły swą najwyższą przydatność pod względem ochrony elektrycznej w tysiącach profesjonalnych i domowych systemów audio/wideo, przy wykorzystaniu trójstopniowego systemu ochrony (Trident). Przez ten czas, Shunyata osiągnęła niemal zerowy poziom usterkowości, zarówno na rynku krajowym jak i za granicą. Wszystkie modele kondycjonerów Hydra i Guardian Pro są wyposażone w podobny, trójstopniowy układ, w skład którego wchodzi własnej konstrukcji filtr MDPA, ochrona przeciwprzepięciowa i Cadillac pod względem wyłączników, własnej konstrukcji wyłącznik elektromagnetyczny (zdjęcie poniżej). Pasywna konstrukcja kondycjonerów Hydra i Guardian Pro oraz trójstopniowy układ zabezpieczający gwarantuje, że są one najmniej awaryjnymi urządzeniami dystrybucji prądu na rynku.

Gniazda zasilające Shunyata Research's SR-Z1

Gniazda zasilające Shunyata Research, SR-Z1 AC, produkowane są przez firmę Hubbell według dokładnych wytycznych Shunyaty. Zostały one zaprojektowane i pomierzone by jak najlepiej spełnić wysokoprądowe wymogi wyrafinowanych systemów audio i wideo. SR-Z1, to jeden z krytycznych elementów stosowanych podczas produkcji wszystkich kondycjonerów serii Hydra i Guardian Pro. Badania i pomiary oraz nieustanne testy dowiodły, że SR-Z1 to najlepsze gniazda zasilające bez względu na cenę, konstrukcję lub własne procesy platerowania, które mogą bardziej wpłynąć na zmianę osiągów niż ich poprawę.

Właściwości SR-Z1: Opracowany przez Shunyatę proces Apha Cryogenic – Czyste, niskowęglowe styki mosiężne (brak platerowania powierzchni) – Masywne kontakty wyposażone w 3-punktowe zaciski – Nadwymiarowa objętość wewnętrzna w celu właściwego odprowadzania ciepła – Eliminacja wszelkich materiałów magnetycznych.

Wyłącznik elektromagnetyczny własnej konstrukcji

Systemy wyłączników elektromagnetycznych stosowane są niezwykle rzadko w komercyjnych produktach dystrybucji prądu, z uwagi na ich niezwykle wysoki koszt. Zwyczajne bezpieczniki i niedrogie wyłączniki termiczne są normą w komercyjnych kondycjonerach i regeneratorach napięcia. Bezpieczniki te oraz wyłączniki termiczne nagrzewają się dużo szybciej niż osiągną swój limit pracy. Przyczyniają się do spadków napięcia, powstawania impedancji styku, zniekształceń oraz ograniczeń w przepływie prądu. Są one popularne wśród producentów sprzętu tylko z powodu niskiej ceny – ale z uwagi na podejście projektowe Shunyaty, są nieakceptowane z powodów mierzalnych wad ujawnianych przez analizę DTCD, która wykazuje znaczący opór dla przepływu prądu w stosunku do wyłączników elektromagnetycznych.

Własnej konstrukcji wyłączniki elektromagnetyczne, stosowane we wszystkich kondycjonerach produkcji Shunyaty, posiadają masywne styki o dużej powierzchni, które umożliwiają niczym niezakłócony przepływ prądu do urządzeń elektronicznych – nawet w przypadku pracy pod maksymalnym obciążeniem. Wyłączniki elektromagnetyczne stosowane w kondycjonerach Hydra i Guardian Pro zostały wyposażone w układ wykrywający przepływ prądu, który otwiera styki w momencie gdy prąd przekracza ustanowiony limit, bez wydzielania się ciepła, które doprowadza do zakłócenia przepływu prądu, co ma miejsce w przypadku zwykłych bezpieczników i wyłączników termicznych. Niektórzy mogą uważać stosowanie niezwykłych wyłączników elektromagnetycznych za zbędny koszt, wpływający na cenę finalnego produktu, jednakże Caelin Gabriel uważa, że jest to jeden z krytycznych elementów, niezbędnych do uzyskania znakomitych osiągów w kwestii wysokiej wydajności prądowej.

Metale bazowe: Miedź CDA-101

W grze dotyczącej produkcji okablowania, wszystko może zostać wyolbrzymione. Na przykład, przez wiele lat firmy produkujące okablowanie bawiły się w grę „dziewiątek”, odnoszącą się do stosowanej przez nich miedzi, gdzie ilość cyfr 9 oznacza czystość miedzi. Początkowo, wszystko mieściło się w granicach rozsądku, lecz z biegiem lat nastąpiła eskalacja dziewiątek oznaczających czystość miedzi , do poziomu dziewięciu dziewiątek ((99.9999999), lub nawet więcej! Jak to jest możliwe? Mówiąc szczerze, nie jest. Czystość miedzi może być mierzona, lecz limit czystości miedzi wyrażony w dziewiątkach kończy się na 99.99 (czterech dziewiątkach). Jakość miedzi natomiast nigdy w przemyśle metalowym nie jest wyrażana w ilości dziewiątek, określana jest natomiast symbolem CDA i następującą po nich liczbą. Liczba CDA określa, że miedź została pomierzona i certyfikowana według określonego standardu czystości. Istnieje wiele gradacji: CDA-104, CDA-103, 102 i 101. Miedź CDA-101 to najczystsza miedź występująca na rynku metali. Dostarczana jest z niezbędnymi certyfikatami potwierdzającymi ich autentyczność. Jest to miedź kupowana przez Shunyatę i wykorzystywana w każdym produkcie, począwszy od przewodów sygnałowych, przez kable zasilające, aż po kondycjonery Guardian Pro i Hydra.

Większość producentów okablowania kupuje przewodniki, wstępnie przetworzone od głównych dostawców z terenu Stanów Zjednoczonych lub zza oceanu. W wielu przypadkach, będzie to najtańszy dostępny przewód, biorąc pod uwagę że jest ukryty przed oczami ciekawskich. Jest kilka wyjątków od tej reguły, m.in. Siltech czy Cardas. Shunyata Research jest jednym z niewielu producentów, który kupuje własną miedź CDA-101 w litych sztabach. Miedź jest następnie wyciągana i produkowane są pojedyncze przewody, w obrębie własnej linii produkcyjnej. Przewody zasilające, kondycjonery oraz przewody połączeniowe – wszystkie korzystają z zalet wysokiej jakości surowca. Co więcej, wykorzystując w pełni dopasowaną metalurgię, doprowadzamy do symetrii i spójności w obrębie osiągów całego systemu. Biorąc pod uwagę szeroki aspekt okablowania potrzebnego do zasilania i połączenia wszystkich urządzeń, przewody zasilające i połączeniowe pełnią integralną część systemu. Zakup miedzi CDA-101 i produkcja przewodów we własnym zakresie jest kosztownym procesem, lecz stanowi krytyczny składnik sukcesu Shunyaty – dbałości o każdy najdrobniejszy element.

Proces ALPHA CRYO

Normalny proces kriogeniczny polega na schłodzeniu danego materiału do ekstremalnie niskiej temperatury przy użyciu płynnego azotu. Idealnie jest gdy proces ten sterowany jest komputerowo, co reguluje wzrost i spadek temperatury w stopniowych, powolnych i dokładnie określonych przedziałach, by uniknąć kriogenicznego szoku obrabianego materiału. Szok kriogeniczny może doprowadzić do pęknięcia materiału, pokruszenia lub wystąpienia poważnych uszkodzeń w obrębie jego struktury molekularnej. Shunyata Research wykorzystuje najdoskonalszy, sterowany komputerowo, sprzęt laboratoryjny na świecie. Urządzenie pozwala obniżać temperaturę z dokładnością do pojedynczych stopni. Następnie, następuje okres stabilizacji, po którym temperatura jest dalej obniżana. Proces trwa do momentu gdy osiągnięta zostanie, mrożąca temperatura -195 st. C. Normalny cykl obróbki trwa 72 godziny.

W ciągu ostatnich 7 lat, Caelin Gabriel poszukiwał metod udoskonalenia procesu kriogenicznego, szczególnie pod kątem przewodników elektrycznych. Wiele z tych eksperymentów dotyczyło modyfikacji warunków atmosferycznych, włączając w to użycie gazów obojętnych i kombinacji gazów w celu poprawy efektów uzyskiwanych za pomocą konwencjonalnego procesu wykorzystującego azot do przeprowadzania kondycjonowania.

W rezultacie opracowano własny proces, który tworzy idealne warunki atmosferyczne do przeprowadzenia procesu kriogenicznego. Ta udoskonalona obróbka nosi nazwę Apha Cryogenic Process i jest wykorzystywana w przypadku wszystkich stosowanych przez Shunyatę przewodników, złącz oraz metali służących do przewodzenia prądu.

Suma innowacji

Ilość innowacji projektowych, intelektualnych oraz inwestycji materiałowych znajdujących się w kondycjonerach Hydra i Guardian Pro, daje im zdecydowaną przewagę nad wszystkimi innymi produktami z tej kategorii. Wszystkie modele Guardian Pro oraz Hydra oferują szczytowe i ciągłe dostarczanie prądu z wcześniej niespotykaną efektywnością i jednoczesnym skokiem jakościowym. Kondycjonery Shunyaty gwarantują ponadto znakomitą ochronę przed szumem, skokami napięcia oraz przeciążeniami, bez jakichkolwiek kompromisów, często spotykanych w tradycyjnych kondycjonerach. Zanim rozważymy zakup dowolnego kondycjonera czy innego urządzenia służącego do dystrybucji zasilania, warto zapoznać się z brzmieniem urządzeń oferowanych przez firmę, która jest najczęściej wykorzystywana przez profesjonalistów z branży nagraniowej na świecie.

logo 20130603
10 10 2019 / recenzja

Test przewodów Shunyata Research Venom NR-V10, NR-V12 oraz kondycjonera EU7 w The Ear

Shunyata wyniosła brzmienie mojego systemu na jeszcze wyższy poziom. Jak to możliwe, że metr przewodu zmienia brzmienie systemu zasilanego prądem, który przebył już setki [jeśli nie tysiące kilometrów], liniami energetycznymi, przewodami na ulicy i wewnątrz murów domu? Nie wiem. Ale moje uszy, i uszy moich znajomych,  potwierdzają, że poprawa brzmienia jest bardzo wyraźna.

Więcej