W trakcie projektowania wzmacniacza Gryphon Diablo 300 zespół inżynierów Gryphon Audio Designs miał luksus i przywilej wykorzystania koncepcji, komponentów i rozwiązań technologicznych opracowanych na potrzeby świetnego przedwzmacniacza liniowego Gryphon Pandora i wybitnej końcówki mocy Gryphon Mephisto. Topologia ultratransparentnego, całkowicie zbalansowanego układu regulacji głośności pozwala wykorzystać pełnię możliwości obu wejść zbalansowanych. Inaczej niż w większości półprzewodnikowych układów regulacji głośności, które wprowadzają do ścieżki sygnałowej szereg rezystorów, Diablo 300 dla każdego możliwego ustawienia głośności wykorzystuje nie więcej niż dwa rezystory.
Test wzmacniacza Gryphon Diablo 300 w hifiphilosophy.com
Integra Gryphona okazała się neutralna, to znaczy zdolna przekazać dowolny zestaw cech organizowanych przez resztę toru. Niczego sama nie narzucała i gotowa była na każdy wariant. Świadczyły o tym nie tylko oba odtwarzacze, ale także trzy pary podłączanych kolumn i wiele podpinanego okablowania. (..) Ta prawda okazała się bardzo przyjemna i bardzo dobrze dokumentująca opinię o Diablo jako wybitnym wzmacniaczu. Prawda ta powiada, że nie jest to wzmacniacz ani lampowy, ani tranzystorowy – on jest pośrodku. Moc i szybkość ma tranzystorowe, pospołu z dynamiką, natomiast elegancją brzmienia zawadza wyraźnie o lampy.
Ekstremalnie szeroka odpowiedź częstotliwościowa Diablo 300 [od 0,5Hz do 350kHz] oraz jego nominalna moc wyjściowa [300W dla 8 Ohm] reprezentują znaczący postęp konstrukcji wzmacniacza zintegrowanego względem pierwszej integry Diablo. Wysoka wydajność prądowa Diablo 300 pozwala podwoić moc do 600W dla 4 Ohm i osiągnąć zadziwiające 950W dla 2 Ohm. Podane liczby jasno pokazują, że Diablo 300 bez najmniejszej chwili wahania wysteruje nawet najtrudniejsze kolumny. Gryphon Diablo 300 wyposażony jest w zespół kondensatorów łącznej pojemności 68000 pF i wykorzystuje lokalne aktywne regulatory przepływu, co znacząco zmniejsza poziom szumu w porównaniu do regulowanego diodą Zenera niskonapięciowego zasilacza w oryginalnym Diablo.
Test wzmacniacza Gryphon Diablo 300 w Hi-Fi i Muzyka
Potrafi zagrać diabelnie ostro i z wykopem, ale kiedy trzeba, zaśpiewa anielskim głosem. Brutal o romantycznych skłonnościach. Wiking egzystencjalista. Czuły barbarzyńca. Po prostu Gryphon. Bartosz Luboń
Test wzmacniacza Gryphon Diablo 300 w modułem DAC w enjoythemusic.com
W zasadzie, na tym polega high-end. Z Diablo 300, swoje wrażenia mógłbym opisać jednym zwrotem: szczęka opada.
Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300 wprowadził do mojego domu muzykę pełną realizmu i emocji. Osiągane przez niego brzmienie jest wręcz humanistyczne: kiedy kończy się płyta, czujesz głęboką satysfakcję. To dlatego wielu z nas szuka połączenia najlepszego sprzętu z najlepszymi nagraniami. Niewiele jest na świecie systemów, które radzą sobie z każdym rodzajem muzyki przy każdym poziomie głośności. Firma Gryphon Audio produkuje jedne z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Choć test ten poświęcony jest wzmacniaczowi Diablo 300, muszę napisać coś więcej: jeżeli wygram na loterii, na 100% kupię sobie cały system Gryphona. Jeżeli zaś chodzi o Diablo 300. Z pewnością czytaliście już jego inne recenzje. Zgodzę się z ich autorami: to doskonały wzmacniacz.
Na etapie wzmocnienia napięciowego Diablo 300 wykorzystuje nowe tranzystory o niskiej pojemności i zwiększonej wydajności prądowej, co zwiększa pasmo odpowiedzi częstotliwościowej i przyśpiesza narastanie sygnału. Diody emisyjne oryginalnego Diablo zostały wymienione na komponenty nieidukcyjne. Zasilacze, osobne dla każdego stopnia wzmacniającego, oparto wyłącznie o polipropylenowe kondensatory sprzęgające połączone równolegle z kondensatorami elektrolitycznymi wysokiej klasy.
Do rozpraszania ciepła generowanego podczas pracy Diablo 300 służą masywne radiatory, dwukrotnie większe od tych, które stosowano we wzmacniaczu Diablo. Bateria radiatorów została w bardzo przemyślany sposób wkomponowana w elegancką obudowę wzmacniacza Diablo 300. Jego stylowy wygląd w niczym nie przypomina jednakowych laboratoryjnych klocków tak częstych w świecie dzisiejszego high-endu.
Opcja cyfrowa i winylowa
W czasie zakupu, lub później – w razie potrzeby, wzmacniacz Gryphon Diablo 300 może być wyposażony w moduł przetwornika cyfrowo-analogowego PCM/DSD wykorzystujący architekturę innowacyjnego przetwornika Gryphon Kalliope. Moduł rozszerza listę wejść wzmacniacza o pięć wejść cyfrowych [USB, AES/EBU 115 Ohm, optyczne i podwójne S/PDIF 75 Ohm]. Wejście USB przyjmuje sygnał PCM do 32-bitów/384kHZ oraz DSD [Windows do DSD512, MacOS do DSD128, Linux do DSD128DoP]. Pozostałe wejścia cyfrowe przyjmują sygnał do 24-bitów/192kHz. Gotowy do rozwoju moduł przygotowany jest na cyfrowe formaty, które mogą pojawić się w przyszłości.
Miłośnikom płyt winylowych, zgodnie z najlepszą tradycją firmy Gryphon, Diablo 300 oferuje również możliwość zastosowania PS2 - modułu dedykowanego przedwzmacniacza gramofonowego MM/MC.
Wyjątkowe funkcje
Gryphon Diablo 300 wyposażony jest w pełnozakresowe wyjście subwofera. Stosowanie wzmacniacza w systemach kina domowego ułatwia by-pass sygnału, który może napędzać kolumny centralne bez potrzeby przepinania kabli lub ponownej kalibracji zestawu podczas przełączania między działaniem w trybie stereo a kinem domowym. Odpowiednia konfiguracja Diablo 300 umożliwia automatyczne wyrównanie głośności dla wszystkich wejść, co chroni sprzęt i uszy użytkownika przed wstrząsem związanym ze zmianą źródła sygnału. Pokrętło głośności jest połączone z funkcją wyciszenia. Uniemożliwia to zwiększenie głośności po aktywacji wyciszenia i eliminuje ryzyko uszkodzenia kolumn.
Dla dalszej ochrony można skonfigurować stały poziom wzmocnienia po włączeniu urządzenia oraz maksymalny poziom wzmocnienia. Zaawansowany układ ochronny stale monitoruje najważniejsze parametry pracy Diablo 300. Po wykryciu jakiegokolwiek błędu wzmacniacz jest wyłączany.
Solidne, wykonane dla firmy Gryphon, terminale głośnikowe akceptują każdy rodzaj zakończenia przewodów a wejście i wyjście wyzwalacza 12V DC zapewnia jego pełną integrację z domowym systemem audio.